Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
DentiCo Stomatologia

Resekcja korzenia – mikrochirurgiczny zabieg w znieczuleniu

 

Zęby, które mają zmiany okołowierzchołkowe albo samoistnie obumarły, to przykładowe sytuacje, w których zaleca się zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba. W ten sposób można uratować dany ząb przed całkowitym usunięciem.

Wśród wykonywanych w naszej klinice zabiegów dentystycznych znajduje się m.in. resekcja korzenia. Gdańsk to miasto, w którym obsługujemy kompleksowo pacjentów z różnymi przypadkami stomatologicznymi. Zdobyte doświadczenie i kwalifikacje pozwalają na prawidłowe diagnozowanie dolegliwości pacjentów. Z kolei nowoczesny sprzęt, najwyższej jakości materiały – na ich usuwanie. Resekcja korzenia, a ściślej jego wierzchołka, polega na usunięciu fragmentu korzenia, w którym znajduje się nieoczyszczona i niewypełniona część kanału. Podczas zabiegu chirurg otwiera tkanki miękkie w okolicy korzenia i w ten sposób odsłania kość. Następnie usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną tkankę łącznie z wierzchołkiem korzenia. Resekcję korzenia wieńczy szczelne zamknięcie kanału korzeniowego odpowiednimi materiałami od strony korony zęba lub od strony wierzchołka korzenia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy resekcja korzenia jest konieczna?

Najczęstszym wskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia zęba, którą wykonuje w naszym gdańskim gabinecie doświadczony chirurg stomatolog, jest:

  • zaawansowana choroba dziąseł,
  • pęknięcia korzenia w zębach wielokorzeniowych wcześniej leczonych kanałowo,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (parodontitis apicalis) – następstwo leczenia kanałowego,
  • utrzymywanie się zapalenia pomimo poprawnie przeprowadzonego leczenia endodontycznego,
  • głębokie złamanie korzenia,
  • utknięcie złamanego narzędzia kanałowego głęboko w kanale,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych przy zębach z zacementowaną nadbudową, stanowiących zakotwienie dla uzupełnień protetycznych.

Efekty zabiegu

Zdecydowana większość zabiegów resekcji korzenia kończy się sukcesem. Po nich mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Jednak mijają po kilku dniach. Gdyby jednak ból, obrzęk czy krwawienie by się nasilały lub przedłużały, a do tego pojawiła się gorączka, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z naszym gabinetem.

Warto pamiętać, że gdy nie ma już szans na kolejne leczenie kanałowe, to wówczas właśnie zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba przeprowadzony w naszym gabinecie w Gdańsku może okazać się najskuteczniejsza alternatywą dla pacjenta.