Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
DentiCo Stomatologia

Wydłużanie koron klinicznych

Jednym z przeprowadzanych przez nas zabiegów chirurgicznych w Gdańsku jest wydłużenia koron klinicznych. Korona kliniczna zęba to część, która wystaje ponad dziąsło. Wspomniany zabieg mikrochirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wydłużenie korony klinicznej zęba wykonuje się w sytuacji, gdy ząb złamie się pod dziąsłem lub występuje w nim głęboka próchnica, a jej efekty widać poniżej linii dziąsła. Dawniej taki ząb nadawałby się do usunięcia, ale dziś można go w profesjonalny sposób uratować. Głównym zadaniem przeprowadzanego w naszej praktyce zabiegu wydłużenia korony klinicznej zęba jest:

  1. uzyskanie jak najlepszej retencji czyli utrzymania, jak i szczelności wypełnień oraz koron protetycznych,
  2. odsłonięcie poddziąsłowych ubytków próchnicowych,
  3. poprawa estetyki i dostępności do wykonywania zabiegów higienicznych.

Zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba polega na usunięciu części dziąsła, a w razie potrzeby części kości. Jest całkowicie bezbolesny, a szwy usuwa się już po 7-10 dniach. Dzięki wydłużeniu korony można zapobiec możliwym stanom zapalnym (w wilgotnym i zamkniętym środowisku jakim są dziąsła łatwo zbierają się zanieczyszczenia i mnożą się bakterie) czy ucieczce dziąseł (powstawania recesji) w okolicy brzegów odbudów.
Po okresie gojenia można przystąpić do ponownej odbudowy zęba. Z reguły jest to odbudowa protetyczna i wzmocnienie zęba wkładami z włókna szklanego. Przeprowadzany zabieg w naszym gabinecie działającym w Gdańsku umożliwia bowiem wykonanie szczelnego oraz stabilnego uzupełnienia protetycznego.