Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
DentiCo Stomatologia

RTG i tomografia komputerowa – podstawowe narzędzie w diagnostyce stomatologicznej

Współczesna stomatologia i chirurgia szczękowa w diagnostyce opierają się przede wszystkim na badaniach radiologicznych oraz komputerowych. Nie opracowano bowiem do tej pory bardziej precyzyjnych metod pozwalających uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych przypadków stomatologicznych. Zarówno zdjęcie RTG zęba, jak i tomografia komputerowa zębów dają niezwykle dokładny obraz problemu, z jakim dentysta ma do czynienia. Najczęściej wykonuje się wewnątrzustne zdjęcia RTG punktowe, obejmujące od 1 do 3 zębów. Każde jest doskonałe pod względem technicznym, dzięki czemu zyskuje się wiele niezbędnych w procesie leczenia informacji o stanie zęba/zębów. Zdjęcie zapisywane jest na specjalnej płytce. Do lekarza stomatologa, specjalisty w danej dziedzinie wynik badania trafia bardzo szybko. Zrobione zdjęcie można wysłać mailem, zapisać na płycie CD lub innym nośniku, przechowywać i katalogować w komputerze.

 

Gdańsk – radiowizjografia w DentiCo.eu

RTG i tomografia komputerowa to również część usług, jakie świadczymy w naszej klinice DentiCo.eu w Gdańsku. Skorzystać z nich mogą wszyscy pacjenci, którzy odwiedzą nasz gabinet. Wszystkim zapewniamy nie tylko komfort podczas przeprowadzanych badań, ale również pełne bezpieczeństwo. Mając odpowiedni do wykonywania tego typu badań sprzęt, możemy zaproponować:

 • zdjęcie panoramiczne (pantomograficzne) – które uwiecznia całość uzębienia, w tym także stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe. Tego typu zdjęcia pozwalają m.in. ocenić obecność czy stan próchnicy, jakość wykonanych wypełnień, efekty leczenia kanałowego, jak również wykryć ewentualne zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej,
 • zdjęcie RTG punktowe – które obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie 4 zęby, jest bardzo dokładne – dlatego stosuje się je m.in. w leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy, stanów zapalnych, a także przy ocenie wypełnień oraz implantów,
 • zdjęcie cefalometryczne – tego typu zdjęcie robione jest przede wszystkim przed planowaną terapią ortodontyczną. Można dzięki niemu uzyskać obraz kości, tkanek miękkich czaszki czy zatok przynosowych. Korzysta się z niego również przy diagnozowaniu wady zgryzu,
 • tomografię komputerową – która pozwala w krótkim czasie uzyskać trójwymiarowy obraz zębów oraz zatok. W różnych przekrojach można jednoznacznie ocenić czy widać próchnicę, jak zostało przeprowadzone leczenie kanałowe oraz czy w jamie ustnej nie pojawiły się jakiekolwiek zmiany zapalne. Tomografia ułatwi również zaplanowanie zabiegu wszczepienia implanta pod odpowiedni kątem oraz przygotowanie się stomatologowi chirurgowi do usunięcia tzw. zębów mądrości czyli ósemek. Tomografia ponadto, w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich, pozwala zobaczyć konkretne wymiary kości.

Każde z tych rozwiązań umożliwi pełną ocenę uwarunkowań anatomicznych pacjenta. A w efekcie lekarz stomatolog będzie mógł wybrać najbardziej optymalną metodę leczenia. Zarówno zdjęcia rentgenowskie, jak i badanie tomografii komputerowej są czynnościami, które nie wiążą się z żadnym bólem. Co więcej – otrzymane w ten sposób informacje również pozwalają na mniej inwazyjne działanie dentysty.

Zdjęcia RTG oraz tomograf komputerowy – niezbędne przy kompleksowym leczeniu

Podejmując się kompleksowego leczenia lekarz, stomatolog z Gdańska bazuje nie tylko na informacjach uzyskanych od pacjenta, dokładnym przeglądzie jego jamy ustnej, ale również na zdjęciu RTG zęba czy zębów. To obowiązkowy element w przypadku np.:

 • usuwania zębów zatrzymanych (niewyrośniętych),
 • zabiegów wszczepienia implantów,
 • leczenia kanałowego,
 • leczeniu endodontycznym – m.in. określenie ilości korzeni, ich budowy morfologicznej, wykrywanie zmian okołowierzchołkowych, ocena resorbcji korzeni zębów, wykrywanie złamanych narzędzi w kanałach zębowych
 • leczenia ortodontycznego – m.in. do diagnostyki i analizy cefalometrycznej,
 • chirurgii stomatologicznej.

Podobnie przydatne informacje dostarcza tomografia komputerowa.

Pod nadzorem wykwalifikowanego personelu

Wszystkie zdjęcia RTG oraz tomografie komputerową zębów w naszej gdańskiej klinice wykonuje wykwalifikowany personel, przestrzegający wszystkich zasad związanych z ochroną radiologiczną. Dzięki zaawansowanemu technologicznie sprzętowi oraz pełnej cyfryzacji procesu wykonywania badania szkodliwe promieniowanie można maksymalnie ograniczyć. Staramy się też zminimalizować powtarzalność zdjęć RTG.

Zalety zdjęć RTG i tomografii komputerowej to m.in.:

 • możliwość precyzyjnej oceny długości kanału zęba,
 • określenie gęstość kości,
 • analiza poprawności wypełnienia kanału.

Dzięki temu, że w naszej klinice w Gdańsku posiadamy możliwość zdjęcia panoramicznego, RTG zęba czy tomografii komputerowej, pacjenci nie muszą być odsyłani do placówkę, które się w tym specjalizują na co dzień. Gwarantujemy więc w kompleksową opiekę stomatologiczną w każdym wymiarze już od pierwszej wizyty u naszego specjalisty.