ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Wybielanie nakładkowe

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
28.08.2023

Wiele osób marzy o białym uśmiechu. To marzenie da się spełnić. Istnieją różne metody pozwalające osiągnąć ten cel. Jedną z nich jest wybielanie nakładkowe.

Wybielanie nakładkowe – na czym polega?

W wybielaniu nakładkowym do rozjaśnienia koloru uzębienia wykorzystuje się indywidualnie dopasowane do niego nakładki oraz żel wybielający, który aplikuje się na ich wewnętrzną stronę.

Procedurę wybielania nakładkowego można podzielić na dwa odrębne etapy. Pierwszy z nich odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Lekarz pobiera wycisk lub wykonuje skan obu łuków zębowych Pacjenta. Na tej podstawie zostają przygotowane nakładki. Drugi etap Pacjent przechodzi już samodzielnie, używając nakładek.

Wybielanie nakładkowe krok po kroku

Wybielanie nakładkowe nie jest skomplikowanym procesem, ale możemy wyróżnić poszczególne kroki prowadzące do rozjaśnienia barwy zębów tą metodą.

  1. Wykonujemy przegląd stomatologiczny oraz zdjęcie Rtg. To ważny punkt, ponieważ jedynie zdrowe zęby można poddać wybielaniu. Zmiany próchnicze, a także nieszczelne wypełnienia stanowią zatem przeciwwskazanie. W takim przypadku trzeba przeprowadzić leczenie, zanim Pacjent przystąpi do wybielania.
  2. Wizyta w Gabinecie Higieny i Zdrowia Jamy Ustnej. Aby zęby mogły zostać wybielone w pierwszej kolejności muszą zostać oczyszczone z osadów, biofilmów i kamienia. Zapewnia to lepszą penetrację substancji wybielającej, ale także eliminuje stany zapalne, które są przeciwwskazaniem do wybielania. Na tym spotkaniu zostaną również omówione i skorygowane domowe nawyki higieniczne oraz dobrane preparaty do pielęgnacji zębów wybielanych, które mają ogromny wpływ na utrzymanie efektów wybielania.
  3. Pobieramy wyciski lub wykonujemy skan wewnątrzustny. W ten sposób uzyskujemy dane, na podstawie których wykonane zostaną gipsowe bądź cyfrowe modele uzębienia, a następnie nakładki dopasowane do uzębienia Pacjenta.
  4. Wręczamy Pacjentowi zestaw nakładek wraz ze strzykawkami zawierającymi preparat wybielający. O jego stężeniu decyduje lekarz. Bierze przy tym pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak obecny kolor zębów Pacjenta oraz kolor, jaki chce on uzyskać, a także wrażliwość zębów.
  5. Pacjent używa żelu i nakładek w domowych warunkach, stosując się przy tym do zaleceń lekarza. Zalecenia te są dostosowane do efektu, jaki Pacjent chce uzyskać, oraz do rodzaju zastosowanego preparatu. Najczęściej nakładki należy zakładać na całą noc lub na 30 minut do 4 godzin w ciągu dnia. Cały proces wybielania to z reguły czas wynoszący od dwóch do czterech tygodni.


Wybielanie nakładkowe – czy warto?

Wybielanie nakładkowe jest uważane za najbezpieczniejszą metodę rozjaśniania zębów, a także za jedną z najskuteczniejszych. Wybierając właśnie tę metodę wybielania możesz liczyć na rozjaśnienie zębów o kilka odcieni.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest ono zapewnione dzięki temu, że preparaty stosowane w wybielaniu nakładkowym charakteryzują się niskim stężeniem substancji wybielających – dzięki temu nie wywołują efektów ubocznych. Zaletą tego sposobu, istotną dla wielu Pacjentów, jest również cena, która jest niższa niż w przypadku innych metod.

Decydując się na wybielanie nakładkowe, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ta metoda wymaga ze strony Pacjenta zaangażowania i samodyscypliny. W jego trakcie trzeba się pilnować, by stosować się do lekarskich zaleceń – zakładać nakładki regularnie i nosić je przez wymaganą ilość czasu. Również podczas całego procesu wybielania a trakże kilka dni po jego zakończeniu należy stosować biała dietę. Można także w tym przypadku spodziewać się przejściowej nadwrażliwości.

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wybielaniu nakładkowym, odwiedź DentiCo. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.