Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
UMÓW WIZYTĘ
DentiCo Stomatologia

Starte zęby – indywidualny plan leczenia

 

Jako zespół doświadczonych stomatologów, propagujących stomatologię estetyczną uwzględniającą zdrowotne potrzeby pacjentów z Gdańska, jak i jego okolic, odbudowujemy starte i zniszczone zęby, przywracając pacjentom naturalny i piękny uśmiech. W zależności od stopnia zniszczenia zębów przez ich ścieranie rekomendujemy odpowiednie rozwiązania odbudowy pięknego uśmiechu. Uzgodniony z pacjentem indywidualny plan leczenia zębów startych lub zniszczonych oparty jest o sprawdzone rozwiązania z obszaru estetyki – począwszy od licówek, a kończąc na implantach. Całość estetycznej odbudowy startych zębów poprzedzona jest badaniem metodą Gerbera mającą na celu wskazanie przyczyny problemu oraz doboru rozwiązań estetycznych z uwzględnieniem zdrowotnych wskazań rozwiązania problemu.

Ścieranie zębów i zgrzytanie – nieprawidłowe ułożenie zębów

Z naszych doświadczeń wynika, że starte zęby u pacjentów z Gdańska powstają w konsekwencji zgrzytania nimi, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy (np. w trakcie snu). Dokładna diagnostyka przeprowadzana w naszej praktyce pozwala na precyzyjne określenie przyczyny zniszczenia zębów oraz zgrzytania. Starte zęby i zgrzytanie mają swoje źródło w nieprawidłowym ułożeniu zębów górnych względem dolnych. Taka nieprawidłowość nazywana jest w stomatologii zaburzeniami okluzyjnymi (okluzja to dziedzina stomatologii zajmująca się właśnie prawidłową relacją – stykaniem się – zębów szczęki z zębami żuchwy z uwzględnieniem położenia stawu skroniowo-żuchwowego i odpowiedniego napięcia mięśni). Ignorowanie tego schorzenia może doprowadzić do poważnych szkód w zębach, a nawet do ich całkowitej utraty, jak również dużych problemów ze stawem skroniowo-uchwowym.

Bruksizm – jak uniknąć poważnych uszkodzeń zgryzu

Podświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami nazywane jest bruksizmem. Zdarza się, że siła wyzwalana na powierzchniach żujących przez osoby cierpiące na ten przypadek jest znacznie większa niż w przypadku normalnych procesów gryzienia czy żucia. Jest to o tyle niebezpieczne, że może powodować ścieranie zębów oraz poważne uszkodzenia zgryzu, jak również niszczyć kości otaczające ząb czy tkanki dziąseł. Bruksizm najczęściej bierze się ze stresu. Może być też efektem:

 • nawykowego długotrwałego żucia gumy lub żucia jednostronnego,
 • nieprawidłowych kontaktów na zębach własnych lub źle wyprofilowanych wypełnieniach,
 • braków zębowych,
 • wadliwie ukształtowanych powierzchni koron, protez czy mostów.

Leczenie bruksizmu opiera się z reguły o wizytę u okulisty, laryngologa, neurologa i stomatologa. Poza bowiem m.in.:

 • startymi zębami,
 • bólami zębów,
 • częstym krwawieniem podczas mycia zębów,
 • zanikiem przyzębia,
 • obnażaniem się korzeni zębów,
 • nadwrażliwością na zębów na zimne napoje,

pojawić się mogą również inne dolegliwości. Są to m.in.:

 • bóle głowy,
 • bóle karku,
 • bóle pleców,
 • bóle ucha,
 • zaburzenia słuchu
 • przerost mięśnia żwacza i skroniowego.

Leczenie bruksizmu – pomoc specjalistów z różnych dziedzin

Od strony stomatologicznej bruksizm można leczyć m.in. poprzez nałożenie specjalnych szyn relaksacyjnych. To coś w rodzaju przezroczystych nakładek na zęby, które zapobiegają ścieraniu zębów. Zakłada się je na noc. Wcześniej stomatolog zleca – na podstawie zrobionego wycisku – wykonanie tych nakładek. Szynę nakłada się na zęby górne i tym samym chroni się je przed tarciem o zęby dolne. To rozwiązanie zapobiegające niszczeniu zębów, jednak nie likwidujące przyczyny bruksizmu.

Ponadto w naszym gdańskim gabinecie na starte zęby możemy zaproponować zabiegi wyrównujące zgryz. Redukcja punktów, które mogą powodować uczucie dyskomfortu w jamie ustnej, może nastąpić poprzez zastosowanie nowych wypełnień, koron czy protez. O tym, który wariant będzie dla danego przypadku najbardziej korzystny, zadecyduje protetyk w po konsultacji z pacjentem. Rozwiązaniem może być także założenie aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego, w zależności od stopnia zaawansowania problemu.

Leczenie bruksizmu wymaga również skutecznego odstresowywania się na co dzień poprzez relaksacyjną muzykę, spacerowanie, czytanie książek lub wykonywanie wielu innych sprawiających przyjemność czynności.

Szkliwo nie jest niezniszczalne

Warto pamiętać o tym, że szkliwo nie jest niezniszczalne. Mimo iż stanowi najtwardszą tkankę w naszym organizmie, zbudowaną z kryształów dwuhydroksyapatytu, to jednak i ona może ulegać erozji, czyli niszczeniu. Następuje to na skutej działania różnych kwasów, które są obecne w naszej codziennej diecie, jak i chorób.

Nasza klinika specjalizuje się m.in. w diagnozowaniu zarówno choroby okluzyjnej, jak i bruksizmu. Posiadamy już wieloletnie doświadczenie w radzeniu sobie z takimi przypadkami stomatologicznymi. Wiele z nich udaje się nawet zaobserwować = podczas pierwszych wizyt w prowadzonym przez nas w gdańskim gabinecie. Dlatego też wszystkich pacjentów ze startymi lub zgrzytających zębami zapraszamy do kontaktu z nami i podjęcia kroków w celu uratowania swoich zębów oraz przywrócenia naturalnego uśmiechu.

 

Call Now ButtonUmów wizytę