ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Fizjoterapia stomatologiczna

Wielu z Was coraz częściej dopytuje o związek fizjoterapii ze stomatologią. W naszej klinice uznaliśmy, że niemożliwe jest skuteczne kompleksowe leczenie bez tego ważnego elementu. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym zajmuje się fizjoterapia w stomatologii?

Fizjoterapia w stomatologii jest niezwykle istotna. Może służyć odpowiedniemu przygotowaniu Pacjenta do leczenie ortodontycznego czy protetycznego, pomóc zniwelować obrzęk po zabiegach chirurgicznych, zmniejszyć napięcie mięśni narządu żucia. Bardzo często stosowana jest w przypadku nawracających dolegliwości bólowych głowy, a także wspomaga leczenie bruksizmu, czyli patologicznego tarcia zębów, oraz schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Warto podkreślić, że fizjoterapia stomatologiczna przynosi najlepsze efekty, gdy jest prowadzona przy współpracy ze stomatologiem.

Czy ćwiczenia trzeba wykonywać w gabinecie z fizjoterapeutą, czy wystarczy tylko jedna wizyta z instruktażem i praca w domu?

Wiele zależy od zgłoszonego problemu. Najczęściej potrzebnych jest od 3 do 5 wizyt w celu rozluźnienia mięśni narządu żucia, szyi, karku. Następnie fizjoterapeuta przedstawia zestaw ćwiczeń, które należy wykonywać samodzielnie w domu. W leczeniu dysfunkcji narządu żucia bardzo ważna jest świadomość Pacjenta oraz jego samokontrola, które również są uczone podczas terapii. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach niezbędna jest również praca z ciałem lub zabiegi chiropraktyczne. Należy także uczęszczać na regularne wizyty kontrolne, których terminy ustalane są z fizjoterapeutą.

Jak przebiega leczenie bruksizmu?

Bruksizm ma negatywny wpływ na stan naszego uzębienia, ponieważ powoduje starcie zębów, a nawet może doprowadzić do ich pękania. Aby zapobiec tym skutkom, konieczne jest zastosowanie szyny relaksacyjnej, która pełni funkcję ochronną, oraz wprowadzenie ćwiczeń zmniejszających napięcie mięśni żucia. Zalecane są również wszelkiego rodzaju czynności mające na celu pomoc w radzeniu sobie ze stresem, np. uprawianie sportu czy różnego rodzaju metody relaksacje. Warto jednak pamiętać, że są to tylko metody likwidujące objawy bruksizmu, a nie jego przyczynę. Dodać należy, iż rozluźnianie mięśni żucia nie należy do najprzyjemniejszych. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby proces ten przebiegał jak najbardziej komfortowo.

Stomatolog fizjoterapia Gdańsk

Czy fizjoterapia w stomatologii może skrócić czas noszenia aparatu?

Nasze doświadczenie pokazuje, że prawidłowo przygotowany aparat ruchowy narządu żucia poprzez wykonanie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych może skrócić czas noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli mięśnie są rozluźnione, możliwe jest swobodne przesuwanie się tkanki kostnej, czyli zębów. Prawidłowe przygotowanie fizjoterapeutyczne pozwala na skuteczne dokonanie zmian, które inicjuje aparat ortodontyczny.

Czy fizjoterapia stomatologiczna może pomóc pozbyć się notorycznych bólów głowy i skroni?

Bardzo często bóle głowy i skroni są objawem nadmiernego napięcia mięśni żucia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele, np.: zgrzytanie czy zaciskanie zębów, wada zgryzu, nieprawidłowa postawa. Okazuje się więc, że prawidłowa diagnostyka i ustalenie odpowiedniego, indywidualnego planu terapii bardzo często pomaga uporać się z dolegliwościami bólowymi głowy.

Jak wygląda pierwsza wizyta i jak się do niej przygotować?

Podczas pierwszej wizyty wykonywana jest precyzyjna diagnostyka. W trakcie niej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad oraz ustalenie dalszego planu terapii. Na wizytę warto wziąć ze sobą niezbędną dokumentację medyczną oraz zdjęcia obrazowe odcinka szyjnego czy też stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy po zabiegu będę miała problem z jedzeniem?

Jeżeli Twój problem dotyczy napięcia mięśniowego, zostaną wykonane czynności mające na celu rozluźnienie, które nie powodują żadnych ograniczeń. W niektórych wypadkach może być odczuwany lekki dyskomfort, jednak nie ma to wpływu na codzienne funkcjonowanie. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy problem związany jest z otwieraniem ust i dotyczy stawów. W takiej sytuacji terapia będzie opierała się na odblokowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Po zabiegu zaleca się odciążenie stawu i przejście na dietę płynną lub półpłynną.

Czy istnieje ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych?

Niestety dolegliwości bólowe zawsze mogą powrócić. Napięcie mięśni, a tym samym ból mogą powrócić po urazie, doświadczeniu dużego stresu, nieprzestrzeganiu zaleceń fizjoterapeuty lub niewykonywaniu ćwiczeń. W przypadku dolegliwości stawowych również istnieje ryzyko nawrotu. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń fizjoterapeuty, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko do minimum.

Jakich produktów należy unikać, by dolegliwości bólowe nie wróciły?

Jeżeli problem dotyczy stawu skroniowo-żuchwowego lub nadmiernego napięcia mięśni żucia, to powinieneś zrezygnować ze spożywania twardych i dużych pokarmów, np. żelek, jabłek czy hamburgerów. Należy również unikać żucia gum.

Otwarcie ust sprawia mi trudności i odczuwam ból. Co powinnam zrobić?

W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych, który rozpozna przyczynę pojawienia się problemu. Jednak we wszystkich przypadkach zaleca się odpoczynek, nieprzeciążanie stawu, lekką dietę, ciepłe okłady na okolicę stawu skroniowo-żuchwowego (nawet co 2h), odstawienie kofeiny, pozycję spoczynkową (tzn. między zębami górnymi i dolnymi powinna być minimalna przerwa). Pamiętaj, aby nie zaciskać zębów oraz nie próbować otwierać ust na siłę. W razie pojawienia się dużych dolegliwości bólowych, możesz zastosować środki przeciwzapalne.

Co sprzyja powstawaniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych?

Na dysfunkcję stawów skroniowo-żuchwowych ma wpływ bardzo wiele czynników. Może to być wada zgryzu, wada postawy, nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa (głównie odcinka szyjnego), wzmożone napięcie mięśni, niewłaściwe dopasowanie prac protetycznych czy plomb, a także wszelkiego rodzaju parafunkcje, czyli nieprawidłowe nawyki w układzie ruchowym narządu żucia, np. częste żucie gumy, obgryzanie paznokci czy też nawykowe przygryzanie przedmiotów (długopisu, ołówka itp.).

Co możesz teraz zrobić?

Ścisła współpraca fizjoterapeuty ze stomatologiem jest niezwykle ważna, bo to właśnie od niej w dużej mierze zależy, czy będziesz mógł cieszyć się pełnią zdrowia i radować się każdym dniem. Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 albo wysyłając wiadomość prywatną na Facebooku.