ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Starte zęby

Jak dochodzi do starcia zębów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że szkliwo nie jest niezniszczalne. Jest ono co prawda najtwardszą tkanką w naszym organizmie, zbudowaną z kryształów dwuhydroksyapatytu, może ona jednak ulec erozji. Przyczyną tego może być działanie różnych kwasów, które są obecne w naszej codziennej diecie. Jednak najczęstszym źródłem starcia zębów jest zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Siły wyzwalane podczas tej czynności są niejednokrotnie znacznie większe niż w przypadku gryzienia lub żucia. Nieleczony bruksizm może doprowadzić nie tylko do znacznego starcia zębów, ale również do poważnych uszkodzeń zgryzu, dziąseł oraz kości.

 

Starcie zębów a bruksizm

Najczęstszą przyczyną starcia zębów jest bruksizm. W naszej klinice wykorzystujemy skuteczne rozwiązania, które pozwalają określić źródło pojawienia się tych dolegliwości. Przyczyną startych zębów i zgrzytania nimi jest nieprawidłowe ułożenie zębów górnych względem dolnych, co nazywane jest zaburzeniami okluzyjnymi. Bagatelizowanie tych problemów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń uzębienia, a nawet do całkowitej utraty zębów. W takiej sytuacji często mogą również pojawić się problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Niezwykle ważne jest, aby poznać możliwe przyczyny rozwoju bruksizmu. Źródeł tego zaburzenia należy upatrywać w:

Objawy bruksizmu są różnorodne, dlatego pojawienie się nawet jednego z nich jest wyraźnym sygnałem, że wizyta w profesjonalnej klinice stomatologicznej jest niezbędna. Do najczęstszych symptomów należą:

Kompleksowe leczenie w DentiCo

Przy startych zębach najważniejsze jest rozpoznanie pojawienia się problemu, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie zdiagnozować przyczynę dolegliwości, a tym samym zaproponować odpowiednie metody leczenia. Najczęściej w takim przypadku stosuje się specjalne szyny relaksacyjne, które zakładane są na noc. Do ich stworzenia konieczne jest zrobienie skanu przy pomocy skanera wewnątrzustnego. W ten sposób nie ma potrzeby wykonywania nieprzyjemnego wycisku uzębienia. Szynę zakłada się na górne zęby, co pozwala ochronić je przed tarciem, a tym samym zapobiega starciu uzębienia.

Starte zęby to nie tylko problem natury estetycznej, ale również funkcjonalnej, dlatego konieczne jest skuteczne zrekonstruowanie utraconych tkanek. W DentiCo stosujemy nowoczesne wypełnienia, korony, mosty oraz protezy, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością, a także umożliwiają uzyskanie znakomitego wyglądu. W niektórych wypadkach konieczne może również okazać się przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. W naszej klinice istnieje możliwość skorzystania ze stałych tradycyjnych aparatów oraz estetycznych, a także innowacyjnych niewidocznych nakładek. Dzięki temu Twoje problemy mogą zostać skutecznie rozwiązane.

Warto również pamiętać, że wyleczenie bruksizmu może wymagać zmiany trybu życia. Oznacza to, że konieczne jest zmniejszenie codziennych napięć oraz stresu. Warto więc skupić się na odpowiednim odpoczynku, które zrelaksuje i sprawi przyjemność. Dobrze jest również rozważyć możliwość skorzystania z wizyty u fizjoterapeuty.

Umów się na wizytę

DentiCo tworzą eksperci, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu choroby okluzyjnej oraz bruksizmu. Od lat spełniamy marzenia Pacjentów o przywróceniu pięknego i w pełni funkcjonalnego uśmiechu, dzięki czemu jakość ich życia znacząco się poprawia. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 586 005 000