Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
UMÓW WIZYTĘ
DentiCo Stomatologia

Periodontologia – profesjonalne leczenie chorób przyzębia

Wśród usług, jakie oferujemy pacjentom z Gdańska i okolic, znajduje się periodontologia. Leczenie chorób przyzębia należy do podstawowych dziedzin stomatologicznych. To na niej często opiera się dalsze leczenie konkretnych przypadków chorobowych. Periodontologia stanowi jedną z głównych przyczyn utraty zębów u dorosłych. Do jej objawów należą m.in.:

 • zaczerwienienia,
 • krwawienie dziąseł,
 • rozsuwanie się zębów,
 • rozchwianie zębów,
 • występowanie ropni przyzębnych.

Aby uniknąć choroby przyzębia, najlepiej jest jej jak najwcześniej zapobiec. Profilaktyką będzie więc utrzymanie jamy ustnej w takim stanie, aby uniemożliwić gromadzenie się bakterii. A taki efekt można uzyskać przez regularne szczotkowanie, nitkowanie, płukanie i masowanie dziąseł.

Periodontolog – specjalista w zakresie leczenia chorób przyzębia

W zespole DentiCo pracują różni specjaliści z terenu Gdańska. Jednym z nich periodontolog, który w badaniu klinicznym ocenia uzębienie pacjenta, prawidłowość zgryzu oraz higienę jamy ustnej. Skupia się jednak przede wszystkim na stanie tkanek otaczających ząb – przyzębiu. Podczas wizyty u periodontologa oceniania jest w szczególności głębokość kieszonek przyzębnych, kształt, kolor, konsystencja dziąseł i błony śluzowej, obecność nieprawidłowości.

Leczenie przyzębia można podzielić na cztery zasadnicze, następujące po sobie fazy:

FAZA PIERWSZA – HIGIENIZACJA

W tzw. pakiecie higienizacyjnym wykonujemy profilaktycznie działania, które mają na celu pozbycie się stanu zapalnego w jamie ustnej. Następuje to przez zmniejszenie liczby bakterii patogennych dla tkanek przyzębia. Wcześniej jednak metodą skalingu precyzyjnie usuwa się kamień, następnie poleruje powierzchnie zębów i zabezpiecza je preparatami, które zawierają fluor.

FAZA DRUGA – PODZIĄSŁOWA

Tę fazę bardzo często poprzedza tzw. wizyta konsultacyjna, na której periodontolog mierzy kieszonki przyzębne i planuje dalsze leczenie. Faza poddziąsłowa obejmuje przede wszystkim kiretaże zamknięte, czyli zabiegi eliminujące stan zapalny przez redukcję głębokości kieszeni dziąsłowych.

FAZA TRZECIA – CHIRURGICZNA (dodatkowa)

W tej fazie, w ściśle określonych przypadkach, wykonuje się dodatkowe zabiegi chirurgiczne. Może to być np. kiretaż otwarty, zabiegi płatowe, zabiegi regeneracyjne itd.

FAZA CZWARTA – PODTRZYMUJĄCA

Choroby przyzębia to stany nieodwracalne, dlatego pacjentom z takimi przypadkami zaleca się stałą opiekę periodontologa oraz higienistki stomatologicznej. Podczas wizyt kontrolnych lekarz ocenia poziom higieny oraz wyniki leczenia. Etap ten jest o tyle bardzo ważny, że dzięki stałej kontroli można zapobiec poważniejszym powikłaniom ze strony przyzębia w przyszłości.

Z pomocy periodontologa w Gdańsku skorzystać można również w zakresie:

 • wydłużania chirurgicznego koron,
 • pokrywania recesji,
 • sterowanej regeneracji tkanek,
 • wycinania wędzidełek,
 • leczenia takich chorób jak grzybica, leukoplakia, afty, liszaj płaski,
 • wycinania zmian z błony śluzowej (guzki, włókniaki, brodawczaki).