Kamień nazębny

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
17.02.2023

Kamień nazębny to wróg Twoich zębów. Odpowiedzialny jest za powstawanie stanów zapalnych oraz krwawień dziąseł. W jaki sposób powstaje i jakie jest jego oddziaływanie? No i najważniejsze – jak się go pozbyć, jeśli już się pojawi?

Skąd bierze się kamień nazębny?

Wina za powstawanie kamienia spoczywa na płytce nazębnej oraz minerałach zawartych w naszej ślinie. Płytka nazębna tworzy się z resztek pokarmowych jak również z biofilmu bakteryjnego który namnaża się na powierzchni naszych zębów tuż po zakończeniu spożywania pokarmu lub czynnościach higienicznych. 

Niestety wiele osób zaniedbuje higienę jamy ustnej i nie usuwa na bieżąco płytki. Co wówczas się z nią dzieje? Otóż w wyniku działania zawartych w ślinie soli mineralnych płytka w ciągu zaledwie kilkunastu godzin ulega mineralizacji i twardnieje. Inaczej mówiąc, przekształca się w kamień nazębny

Kamień składa się głównie z białka, fosforu, resztek pokarmowych oraz? bakterii. I to właśnie te bakterie sprawiają, że kamień jest tak niebezpieczny dla zębów. Bakterie zalegające czy to w miękkiej płytki nazębnej czy utwardzonym kamieniu będą przyczyną reakcji naszego układu odpornościowego i związanego z tym tworzenia się niebezpiecznego stanu zapalnego dziąseł. Szczególnie przedłużający się stan zapalny dziąseł jest groźny, ponieważ  prowadzi on do rozwoju chorób przyzębia, co skutkuje rozchwianiem i przemieszczaniem się zębów, a ostatecznie nawet ich utratą.

Bardzo często Pacjenci zgłaszają tendencję do kamienia, jednak odpowiednio przeprowadzony instruktaż w jamie ustnej Pacjenta, dobór indywidualnych środków do pielęgnacji jamy ustnej zdecydowanie pozwala rozprawić się z kamieniem na zawsze.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Co robić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji? Podstawą jest oczywiście dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby muszą być regularnie i dokładnie myte. Nie powinno się przy tym omijać okolic dziąseł ani przestrzeni międzyzębowych. Liczy się też zastosowana technika, która powinna zostać indywidualnie dobrana do każdego Pacjenta. 

A jak często myć zęby? Wcale nie chodzi tu o częstotliwość mycia, ale o jego jakość. Powinno się to robić przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem natomiast powinno być to wykonane w odpowiedniej technice, z przestrzeganiem zaleconego czasu i w dużym skupieniu. 

Jednak szczotka do zębów nie jest jedynym narzędziem do codziennej higieny.  Chodzi tu przede wszystkim o korzystanie z nici dentystycznej oraz z irygatora. Tym sposobem łatwiej i dokładniej można oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, a tym samym eliminować płytkę nazębną i przeciwdziałać stanom zapalnym i związanym z nim krwawieniami. 

W uchronieniu zębów przed kamieniem pomóc może również dobór odpowiedniej diety. Powinno się ograniczyć produkty o dużej zawartości cukru. To nie tylko słodycze – znaczna ilość cukru znajduje się też w innych produktach, w tym w alkoholach. Warto ograniczyć również spożycie nabiału i produktów zawierających węglowodany, ponieważ zagęszczają one ślinę, ułatwiając w ten sposób mineralizację płytki nazębnej i tworzenie się kamienia.

Jak usunąć kamień nazębny?

Jak już wspomnieliśmy, stosunkowo łatwo jest usunąć płytkę nazębną. Ale kiedy już przekształci się ona w kamień, sytuacja się zmienia. Kamienia nie da się usunąć samemu w domowych warunkach. Tutaj pomóc może jedynie przeprowadzenie profesjonalnej gabinetowej higienizacji.

Wykonywany w jej ramach skaling to zabieg, w którym przy użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki rozbija się kamień. Skaling można wykonywać nie tylko nad-, ale również poddziąsłowo – w tym drugim przypadku oprócz skalera używane są też kirety.

Inny zabieg wchodzący w skład higienizacji to piaskowanie, czyli oczyszczanie z osadów, ale przede wszystkim usuwanie biofilmów bakteryjnych za pomocą dyszy, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego – mieszaniny czyszczących cząsteczek, na tyle delikatnych, by skutecznie usuwać osad i biofilm bakteryjny również z obszarów przydziąsałowych.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Co możesz teraz zrobić?

Zaleca się, aby poddawać się gabinetowej higienizacji przynajmniej raz na pół roku, a w przypadku palaczy nawet częściej, ponieważ u nich występuje większa tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego. Zapraszamy do DentiCo, gdzie dowiesz się więcej – na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.