ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ? dlaczego cieszy się wyjątkową skutecznością?

Tomasz Piekarz
Autor: Tomasz Piekarz
15.06.2021

Przez wiele lat leczenie kanałowe było żmudnym i mało komfortowym zabiegiem, który był dla wielu Pacjentów źródłem niepokoju. W dużej mierze winę za to ponosiło zatruwanie zęba wydłużające cały proces i często powodujące ból. Taki obraz leczenia kanałowego utrzymywał się przez długi czas, jednakże nowoczesne mikroskopy stomatologiczne całkowicie odmieniły przebieg popularnej ?kanałówki”, nadając jej większej dozy komfortu oraz znacznej skuteczności.

Na czym właściwie polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest zabiegiem służącym oczyszczeniu kanałów korzeniowych oraz korony zęba z tkanek dotkniętych przez stan zapalny, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe. Procedura polega na otwarciu korony zęba i usunięciu z niej (a także wspomnianych kanałów korzeniowych) zainfekowanej miazgi przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Jeszcze do niedawna nieodłącznym atrybutem leczenia kanałowego było zatruwanie zęba mające za zadanie zapewnić czynnościom bezbolesność, jednakże wydłużało ono cały proces i w wielu przypadkach powodowało dyskomfort.

Po dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów lekarz przystępuje do ich wypełnienia gutaperką (materiału bazującego na naturalnym kauczuku) oraz zasklepienia ubytków powstałych podczas leczenia kanałowego za pomocą nowoczesnej ?plomby”. Jeżeli mieliśmy do czynienia z trudniejszym przypadkiem i struktura zęba została poważnie naruszona, stosuje się specjalne wkłady koronowo-korzeniowe rekonstruujące koronę.

Komfortowe leczenie endodontyczne dzięki mikroskopom stomatologicznym

Przy tradycyjnych metodach leczenia kanałowego sukces nie zawsze był pewny, ponieważ brak przybliżenia mikroskopowego utrudniał lekarzowi dokładne opracowanie kanałów korzeniowych oraz ich wypełnienie. Wówczas występowało prawdopodobieństwo nawrotu stanu zapalnego i bólu zęba, co wymagało z kolei przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego, tzw. re-endo.

Mikroskop stomatologiczny daje endodoncie 25-krotne przybliżenie pola zabiegowego, dzięki czemu dokładnie lokalizuje i oczyszcza nawet najdrobniejsze kanały lub komorę zęba. Zatruwanie zęba nie jest wówczas konieczne, co znacząco skraca całą procedurę ? nieraz może ona zająć tylko jedną wizytę, a skuteczność zabiegu zostaje podniesiona do około 95%!

Bezbolesne leczenie kanałowe

Jesteśmy świadomi, że wielu Pacjentów jest zniechęconych do leczenia kanałowego ze względu na poprzednie doświadczenia lub opowieści bliskich – szczególne znaczenie ma tutaj kwestia bólu odczuwanego podczas całego procesu. W DentiCo posługujemy się nowoczesnymi znieczuleniami, których zadaniem jest eliminacja wszelkich bolesnych odczuć oraz uczynienie zabiegu komfortowym. Pozyskujemy je dzięki współpracy z renomowanymi producentami branży stomatologicznej, dostarczającymi swoje produkty wiodącym placówkom stomatologicznym na całym świecie.

Dlaczego warto podjąć się leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne ma zasadniczą zaletę ? jego przeprowadzenie w bardzo wielu przypadkach jest ostatnią możliwością ratunku dla zęba przed usunięciem. Infekcja miazgi nie przeminie samoczynnie i będzie się coraz bardziej pogłębiać, co w ostatecznym rozrachunku doprowadzi do ropni czy torbieli. Wówczas konieczna będzie interwencja chirurga, który wykona inwazyjne zabiegi, generujące dodatkowy stres lub koszty. Decyzję o zastosowaniu leczenia kanałowego sugerujemy podejmować jak najszybciej, gdyż dzięki temu unikniemy wcześniej wymienionych powikłań, a także zachowamy funkcjonalny naturalny ząb.

Leczenie kanałowe zęba połączone z pełną diagnostyką!

Leczenie kanałowe w naszej klinice przeprowadzane jest po dokładnej konsultacji oraz diagnostyce, które odpowiednio obrazują zasięg zapalenia miazgi zęba oraz pozwolą rzetelnie zaplanować całą procedurę. Wykorzystujemy w tym celu nowoczesne urządzenia pokroju aparatury wykonującej kilka rodzajów zdjęć RTG czy tomografu komputerowego. Warto zauważyć, że w dużej mierze dzięki nim leczenie kanałowe cechuje się tak wysoką skutecznością ? po przeprowadzonym zabiegu umożliwiają precyzyjne określenie szczelności wypełnienia komory i kanałów korzeniowych, które zabezpiecza ząb ponownym rozwojem bakterii oraz stanu zapalnego.

Umów się na leczenie kanałowe w DentiCo!

Jeżeli któryś z Twoich zębów został dotknięty przez stan zapalny miazgi, umów się na wizytę w DentiCo! Leczenie kanałowe wykonane przez naszych ekspertów skutecznie rozwiąże problem i pozwoli Ci zachować naturalny ząb bez konieczności wdrażani kosztowniejszej oraz trudniejszej terapii. Dzięki nowoczesnemu mikroskopowi cały zabieg ogranicza się nieraz do jednego dnia! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000, a także wypełniając formularz.