Licówki kompozytowe czy porcelanowe?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
26.01.2023

Licówki pozwalają poprawić estetykę uzębienia. Ale jaki rodzaj licówek wybrać – kompozytowe czy porcelanowe?

Czym są licówki?

Licówki to specjalne cienkie płatki (ich grubość nie przekracza 1 mm), które mocuje się na zewnętrznej stronie zębów, aby zamaskować pewne niedoskonałości kształtu i koloru uzębienia, takie jak ukruszenia, zbyt duże przerwy między zębami, przebarwienia czy nawet niewielkie wady zgryzu. Licówki wykonuje się z materiału kompozytowego lub porcelany. Który z tych typów licówek lepiej się sprawdza?

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonuje się ze światłoutwardzalnego materiału kompozytowego, takiego samego, z jakiego wykonywane są wypełnienia stomatologiczne. Licówki tego typu wykonuje się bezpośrednio na zębach. Materiał kompozytowy nakłada się warstwami, odpowiednio go modelując, aż zostanie osiągnięty pożądany efekt.

Czy licówki kompozytowe dobrze wywiązują się ze swojej roli? Ich estetyka jest dla pacjentów z reguły całkiem zadowalająca, choć z powodu jednolitego koloru takich licówek, mogą one w pewnych warunkach sprawiać nieco sztuczne wrażenie. Plusem jest na pewno twardość kompozytu, która jest zbliżona do tej, jaka charakteryzuje naturalne szkliwo. Dzięki temu zębom przeciwstawnym nie grozi ścieranie.

Zaletą materiału kompozytowego niewątpliwie jest to, że łatwo można go nadbudować, korygować i polerować. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba – na przykład licówki odkształcą się lub doznają innego uszkodzenia – zazwyczaj bez problemu można naprawić szkodę.

Licówki kompozytowe wiążą się też z oszczędnością czasu i pieniędzy. Nie wymagają przygotowania w laboratorium techniki dentystycznej. Zamiast tego – jak już pisaliśmy – wykonuje się je bezpośrednio na zębach. Dzięki temu można takie licówki wykonać już w trakcie jednej wizyty w gabinecie. Taki stan rzeczy przekłada się też na niższą cenę.

Jeśli mielibyśmy szukać jakichś wad tego rozwiązania, to można wskazać, że kompozyt jest mniej wytrzymałym materiałem niż porcelana, mogą więc niekiedy zdarzać się jego pęknięcia. Z biegiem czasu kompozyt może też ulegać przebarwieniom. To sprawia, że nie powinno się traktować licówek kompozytowych jako rozwiązania na stałe. Ich żywotność w zależności od różnych czynników wynosi od dwóch do pięciu lat. Po tym czasie z reguły wymagają już wymiany na nowy komplet.

Licówki porcelanowe

Licówki z porcelany odznaczają się lepszą estetyką niż ich kompozytowe odpowiedniki. Dobrze imitują naturalne szkliwo, nawet odbijają światło w sposób zbliżony jak naturalna powierzchnia zębów.

Oczywiście do zalet licówek porcelanowych należy też to, że są twardsze niż kompozytowe. To sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego porcelana jest materiałem biozgodnym i nie jest podatna na odkładanie się osadu. A zatem licówki porcelanowe nie tylko są bardziej wytrzymałe, ale też dłużej zachowują swoją estetykę. To sprawia, że żywotność licówek porcelanowych jest dłuższa niż kompozytowych, wynosi nawet kilkanaście lat.

A czy są jakieś minusy tego rozwiązania? Licówki porcelanowe, w przeciwieństwie do kompozytowych, przygotowuje się w laboratorium. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że dzięki temu licówki te mogą być idealnie dopasowane do kształtu i wielkości zębów. Z tego powodu są one jednak też droższe niż kompozytowe, a ich przygotowanie wymaga więcej czasu, trzeba więc wykazać się cierpliwością i przeznaczyć większy budżet na licówki, co dla niektórych Pacjentów może stanowić wadę.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli nie jesteś zadowolony z estetyki swojego uzębienia? Rozwiązaniem tego problemu mogą być licówki. Jeśli chcesz się z nami skontaktować, możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.