ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Mikrobiota jamy ustnej – co należy wiedzieć?

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
25.02.2021

Nie wszyscy wiedzą, że większość chorób jamy ustnej powodowana jest przez bakterie. Zarówno rozwój próchnicy, jak i chorób przyzębia związany jest z określonymi szczepami bakteryjnymi zamieszkującymi nasze usta. Niewiele osób również jest świadomych faktu, iż poza szkodliwymi bakteriami powodującymi wiele chorób, w tym również ogólnoustrojowych, naszą jamę ustną zamieszkuje ogromna ilość tzw. dobrych bakterii (symbiotycznych oraz komensalnych).

Mikrobiota bakteryjna

Naszą jamę ustną zamieszkuje około 700 szczepów różnych bakterii, które kolonizują poszczególne obszary, takie jak zęby, podniebienie, migdałki, język oraz obszary pod i nad dziąsłami. Każda z tych powierzchni posiada swoje własne charakterystyczne bakterie. Poszczególne mikroorganizmy różnią się od siebie, preferując różne warunki życia ? tlenowe, beztlenowe lub np. środowisko kwaśne. Mimo tak wielkie różnorodności wszystkie bakterie powinny pozostawać ze sobą we względnej równowadze, aby mogły działać na korzyść swojego gospodarza.
Problemy pojawiają się kiedy dochodzi do dysbiozy w środowisku jamy ustnej, czyli powstania warunków, której sprzyjają rozmnażaniu bakterii patogennych. Najbardziej znanymi objawami utraty tej swoistej równowagi są choroby przyzębia oraz próchnica. Ostatnia z wymienionych dolegliwości inicjowana jest głównej mierze przez szczep bakterii z gatunku streptococcus mutants. Pojawia się ona w momencie, kiedy w naszej jamie ustnej zaczynają panować odpowiednie warunki do namnażania się ww. bakterii. Dominacja węglowodanów prostych w naszej diecie powoduje obniżanie pH jamy ustnej, które bardzo pozytywnie wpływa na rozmnażanie wspomnianej bakterii. Czynnik dodatkowo napędzającym rozwijającą się utratę równowagi bakteryjnej stanowią też zaniedbania związane z nieprawidłowymi nawykami higienicznymi w obrębie jamy ustnej. Narastająca dysbioza prowadzi do wzrostu bakterii patogennych, a tym samym do rozwoju próchnicy.

 

Wpływ flory bakteryjnej na rozwój chorób przyzębia

Podobnie dzieje się w przypadku rozwoju chorób przyzębia, kiedy pod wpływem szeregu czynników zewnętrznym, m.in. zaniedbań higienicznych czy nieodpowiednich środków do pielęgnacji jamy ustnej, równowaga mikroorganizmów egzystujących w jamie ustnej zostaje zachwiana na korzyść bardzo groźnych bakterii beztlenowych. Konsekwencją ich działalności są przewlekłe stany zapalne w obrębie dziąseł oraz kości, co wpływa na rozwój lub zaostrzenie się szeregu chorób ogólnoustrojowych.

Dieta ? ważny czynnik decydujący o równowadze mikrobioty

Warto wspomnieć o czynnikach wpływających na utratę równowagi bakteryjnej nie tylko w zakresie mikrobioty jamy ustnej, ale także np. błon śluzowych, w tym układu pokarmowego. Jednym z głównych czynników prowadzących do dysbiozy jest nasz współczesny sposób odżywiania, pozbawiony odpowiednich ilości błonnika, a jednocześnie obfitujący w m.in. węglowodany proste oraz wysokoprzetworzone pokarmy. Kolejnym czynnikiem jest nadużywanie leków, a przede wszystkim antybiotyków oraz popularnych leków na nadkwasotę (zgagę). Należy również pamiętać, że takie czynniki, jak nieodpowiednia ilość ruchu oraz zbyt mała ilość snu, mogą być również niekorzystnym czynnikiem oddziałującym negatywnie na florę bakteryjną naszego układu trawiennego.

 

 

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

     

     

    Co możesz teraz zrobić?

    Przy odpowiednim podejściu do higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, a także zrównoważeniu domowej profilaktyki i ogólnego stylu życia powinniśmy mieć na uwadze wyżej wymienione mechanizmy. W naszym prywatnym gabinecie higieny wykonujemy zabiegi uwzględniające i nienaruszające mikrobiomu jamy ustnej. Jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji, umów się na wizytę w DentiCo, gdzie nie tylko oczyścimy twoje zęby, ale także przeprowadzimy szczegółowy wywiad w zakresie Twoich nawyków. Zmodyfikujemy je z uwzględnieniem najlepszych rozwiązań nie tylko dla Ciebie, ale też flory bakteryjnej Twojej jamy ustnej. Możesz się z nami skontaktować pod numerem +48 586 005 000