Nowoczesne usuwanie białych plam metodą infiltracji próchnicy
Zadbany wygląd zębów znacząco wpływa na naszą samoocenę i poczucie pewności siebie. Nie jest żadną tajemnicą, że piękny uśmiech nie tylko podnosi naszą atrakcyjność, ale również otwiera wiele furtek na polu towarzyskim i zawodowym. Osoby, które mogą się nim poszczycić, chętniej podejmują różne inicjatywy w pracy wymagające kontaktów z innymi ludźmi, czy wystąpień publicznych, co w dużej mierze jest uwarunkowane atrakcyjnym wizerunkiem. Nie dziwi zatem fakt, iż każda niekorzystna zmiana w wyglądzie zębów, np. białe plamy na zębach wzbudzają niepokój. Współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw tym problemom oferując skuteczne i niskoinwazyjne metody leczenia, które w szybkim czasie pomogą Ci odzyskać piękny i zdrowy uśmiech.
Jak powstają białe plamy na zębach?
Istnieje kilka przyczyn powstawania białych plam na zębach. Najczęstsze z nich dotyczą niedoboru lub nadmiaru ważnych minerałów: wapnia i fluoru. W wyniku zaburzenia ich równowagi w organizmie dochodzi do następujących schorzeń:
- Fluoroza ? czyli przedawkowania fluoru, klasyfikowane jako choroba rozwojowa u dzieci do 7 roku życia. Powstaje ona wówczas, gdy aktywne są procesy mineralizacji szkliwa. Nadmiar tego pierwiastka atakuje zalążki zębów stałych w okresie ich rozwoju. Zmieniona pod wpływem działania fluoru powierzchnia zębów jest bardziej krucha i porowata, przez co bardziej narażona na działanie próchnicy oraz uszkodzeń mechanicznych. Schorzenie to może występować również u osób dorosłych, u których objawia się ogólnoustrojowo słabszą kondycją kości i stawów. Jeśli białe plamy na zębach mają charakter stały (nie zamieniły się w ubytki próchnicowe), najbardziej skutecznym sposobem ich eliminacji jest wybielanie przy pomocy infiltracji próchnicy.
- Demineralizacja szkliwa (odwapnienie) ? dochodzi do niej na skutek działania kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicze, które namnażają się w płytce nazębnej. Obniżają one pH w jamie ustnej, co prowadzi do rozpuszczania minerałów w szkliwie. W wyniku tego procesu powierzchnia zębów staje się krucha i porowata. Prowadzi to do zmiany w sposobie załamania światła, co powoduje, że na powierzchni zębów uwidaczniają się jest białe i matowe plamy. Białe przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w okolicy szyjek zębowych, tam gdzie zwykle zalega płytka nazębna. Jeśli proces demineralizacji nie zostanie zatrzymany, dochodzi do pojawienia się ciemnego ubytku, a następnie zainfekowana może zostać miazga zęba oraz otaczające go tkanki. Skutkiem ekspansji próchnicy może być całkowita utrata zębów. Aby zapobiec temu czarnemu scenariuszowi, warto w porę rozpocząć niskoinwazyjne leczenie. Możliwości takiej daje nowoczesna metoda infiltracji próchnicy. Problem odwapnienia może dotyczyć również osób, które przeszły leczenie ortodontyczne. Użytkowanie aparatu nazębnego wymaga szczególnej troski o przestrzeganie zasad higieny oraz pozostawanie pod stałą opieką Gabinetu Higieny. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem odkładania się osadów i kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach. Dlatego wszelkie zaniedbania w tym zakresie prowadzą do powikłań w postaci białych plam na zębach.
- Hipoplazja (niedorozwój) szkliwa ? objawia się zwykle plamami w kolorze mleczno-białym, czasem również żółtym. Schorzenie to powstaje na skutek niedoboru witamin: A, C, D, K i minerałów: fluoru, wapnia i magnezu. Do hipoplazji może dojść w wyniku niewłaściwej diety lub schorzenia układu pokarmowego, zaburzających wchłanianie (np. celiakia) oraz choroby wieku dziecięcego (np. różyczki czy odry).
Na czym polega innowacyjne usuwanie białych plam metodą infiltracji próchnicy?
Jeszcze do niedawna jednym z najczęstszych sposobów eliminowania białych plam było borowanie, które u Pacjentów nie budzi pozytywnych skojarzeń, a często wręcz zniechęca do podejmowania leczenia stomatologicznego. Współcześnie wypracowano jednak niskoinwazyjne metody, które umożliwiają szybkie i skuteczne pozbycie się białych przebarwień na zębach, które mogą mieć źródło m.in. tzw. stanie przedpróchnicowym. Rozwiązaniem jest infiltracja próchnicy, przeznaczona do leczenia wczesnych zmian próchniczych bez utraty szkliwa, nie przekraczających jednej trzeciej zewnętrznej warstwy zębiny. Najczęściej występują one w obszarach proksymalnych, czyli miejscach, w których zęby się stykają ze sobą oraz na powierzchniach zewnętrznych.
Po uprzednim oczyszczeniu uzębienia specjalnym żelem, nakładany jest preparat z płynnej żywicy, który wnika w głębsze tkanki zęba, wypełniając go i chroniąc przed działaniem kwasów kariogennych (czyli sprzyjających próchnicy). Dzięki tej procedurze wczesna próchnica może zostać skutecznie zahamowana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Mogą z niej również skorzystać osoby zmagające się z fluorozą oraz użytkownicy stałych aparatów ortodontycznych, którzy ze względu na specyfikę leczenia są bardziej narażeni na gromadzenie się płytki nazębnej. Aparat ortodontyczny utrudnia bowiem dokładne dotarcie do przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pokarmów, co prowadzi do powstawania kamienia nazębnego oraz zmian próchnicowych.
Zalety infiltracji próchnicy
Powstrzymanie próchnicy na wczesnym etapie przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej struktury zęba;
- Estetyczne efekty leczenia ? preparat głęboko wnikający w tkanki zęba, posiada współczynnik załamania światła taki jak zdrowe szkliwo. Dlatego też idealnie oddaje naturalną barwę zębów.
- Bezbolesna metoda leczenia bez konieczności borowania czy używania znieczuleń;
- Infiltracja próchnicy podczas 1 wizyty w gabinecie.
Umów się na wizytę!
Zakończyłeś właśnie leczenie ortodontyczne i zauważyłeś, że po zdjęciu aparatu, pojawiły się białe plamki, które psują estetykę Twojego uśmiechu? A może zmagasz się z demineralizacją szkliwa i zauważyłeś drobne przebarwienia, które mogą wskazywać na początkowe zmiany próchnicowe? W Dentico mamy skuteczne i sprawdzone metody bezinwazyjnego leczenia przebarwień! Nowoczesna infiltracja próchnicy umożliwia szybkie i bezbolesne pozbycie się białych plam bez ingerencji w szkliwo zębów. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 600 50 00.