Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
UMÓW WIZYTĘ
DentiCo Stomatologia

Aparaty ortodontyczne – sposób na równe i piękne zęby

Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych w Gdańsku to rzecz, którą praktykujemy z powodzeniem w naszym gabinecie już od wielu lat. Wyróżnia nas przy tym to, że jako nieliczni w Trójmieście likwidujemy wady zgryzu z uwzględnieniem stawu skroniowo-żuchwowego. Dziedzina stomatologiczna, jaką jest ortodoncja, to dla nas przede wszystkim szeroki zakres możliwości leczenia wad, jakie mają pacjenci – nie tylko w aspekcie estetycznym. Podczas wizyty konsultacyjnej ortodonta przegląda zdjęcie cefalometryczne oraz analizuje orientacyjne modele gipsowe wsparte diagnostyką w kondylatorze.

Wielokierunkowa jednoczesna rozbudowa łuków zębowych – dowiedz się więcej

Aparaty na zęby – różne modele

W leczeniu ortodontycznym zastosowanie mogą mieć różne aparaty ortodontyczne:

 • aparaty ruchome – to aparaty ortodontyczne, które można wyjmować z ust np. do jedzenia, picia, mycia zębów. Skonstruowane są z akrylowej płyty, w której znajdują się śruby, łuki, klamry itp.

 Aparaty ruchome dzieli się na:

 • jednoszczękowe (aparat górny, aparat dolny),
 • obuszczękowe (aparat blokowy).

Noszą je głównie najmłodsi pacjenci, do ok. 13 roku życia. Dzięki ich zastosowaniu można zapobiegać rozwojowi wad zgryzu, jak również pobudzać szczęki do wzrostu w odpowiednim kierunku. Tym samym zapewnia się przyszłemu uzębieniu stałemu odpowiednią ilość miejsca. Plusem tego rozwiązania jest również to, że noszenie aparatu ruchomego może wyeliminować konieczność leczenia aparatem stałym.

W przypadku dzieci, które i tak będą musiały docelowo nosić w przyszłości aparaty stałe, jego wcześniej noszona ruchoma wersja przyczyni się do tego, że leczenie będzie jeszcze bardziej efektywne, krótsze. Być może również nie będzie konieczne usuwanie zębów. To, jaki będzie efekt, zależy przede wszystkim od samodyscypliny pacjenta w noszeniu aparatu na zęby. W tym procesie ważną rolę odgrywają także rodzice. To ich zadaniem jest kontrolowanie systematyczności i liczby godzin noszenia aparatu przez dziecko. Jeśli mają też zalecenie odpowiedniego rozkręcania śrub, to również powinni tego pilnować – podobnie jak terminów kolejnych wizyt kontrolnych. Pacjentom proponujemy szeroki wybór kolorystyczny aparatów. Na niektóre dzieci motywująco działa fakt, że mogą nosić aparat w kolorze, które sobie wybrały.

 • aparaty stałe – dedykowane są do zębów stałych. Może je nosić młodzież oraz dorośli. Ich największą zaletą jest to, że można nimi korygować wady znacznie poważniejsze niż te, w których używa się aparatu ruchomego. Stały aparat na zęby składa się z zamków i pierścieni (lub rurek), które są mocowane do zewnętrznych powierzchniach zębów specjalnym klejem. Do nich z kolei przymocowuje się – za pomocą ligatur (tzw. „gumeczek”) – drut, który wywiera na zęby precyzyjnie określoną siłę. W zależności od wady zgryzu dopasowuje się czas noszenia takiego aparatu, choć przeważnie wynosi on około 1,5 roku.

 Aparaty stałe dzieli się również ze względu na materiał z jakiego są zbudowane na:

 • metalowe – składające się z metalowych zamków (wykonanych z różnych stopów metali), do których umocowany jest drut ortodontyczny za pomocą tzw. ligatur (przezroczyste lub kolorowe gumki albo cieniutkie ligatury metalowe). To najczęściej stosowany model. Dostępne są również w wersji dla alergików – bez dodatku niklu lub ze stopów tytanu;
 • metalowe samoligaturujące – w tym przypadku nie stosuje się ligatur (czyli przezroczystych lub kolorowych gumek albo cienkich ligatur z metalu). Łuk w zamku utrzymuje się za pomocą specjalnej „klapki”, która się w nim znajduje. Leczenie aparatem samoligaturującym jest często krótsze niż standardowym;

 • estetyczne – które mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste. Najczęściej wybierają je osoby, które nie chcą, aby aparat na zęby był zbyt widoczny. Tego typu aparaty dzieli się jeszcze na:
 • ceramiczne,
 • ceramiczno-kompozytowe,
 • porcelanowe (mniej przezierne),
 • szafirowe,
 • kryształowe (bardziej przezierne).

Pracujemy na niemieckich aparatach ForestaDent – dowiedz sie więcej

W aparatach ortodontycznych estetycznych zamki są trochę większe niż standardowe metalowe i bardziej wypukłe. Nosząc je, trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnej diety – tzw. białej. Polega ona na unikaniu pokarmów i napojów przebarwiających oraz palenia. Mogą one bowiem zmieniać kolor ligatury i dawać nieładny efekt estetyczny.

Leczenie nakładkowe – niewidoczne aparaty na zęby.

Nie chcesz stosować aparatu stałego i szukasz alternatywy ?

Leczenie nakładkami to rozwiązanie w zakresie ortodoncji  estetycznej, które pozwoli na uzyskanie idealnego uzębieni. Terapia przy zastosowaniu nakładek, które nie są widoczne, nie wymaga używania stałego aparatu z metalowymi elementami i jest w stanie zapobiec wadzie stłoczonych zębów.

Aparat nakładkowy to dyskretna metoda leczenia, która zapewnia Ci idealny uśmiech. Wraz z zespołem naszych specjalistów zostanie stworzony plan leczenia odpowiadający Twoim potrzebom. Nakładki mogą być zdejmowane i zakładane w dowolnym momencie co pozostawia całkowitą kontrolę Tobie i Twojemu ortodoncie. Jeśli chcesz podjąć leczenie ortodontyczne tak, aby było niezauważalne przez innych, ta metoda jest dla Ciebie.

Sprawdź zalety nakładek na zęby.

Call Now ButtonUmów wizytę