Gdańsk, ul. Kołobrzeska 5/7
tel. +48 58 557 77 77, +48 665 665 545
UMÓW WIZYTĘ
DentiCo Stomatologia

Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych

 

Oprócz leczenia standardowymi aparatami stomatologicznym wprowadziliśmy technikę CAD (Coordinated Arch Development® – Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych). Technikę tą opracował dr Raphael L. Greenfield, D.Ds, M.Sc.D. z USA. W oparciu o kilkadziesiąt lat doświadczeń w zawodzie ortodonty i dziesiątek tysięcy wyleczonych pacjentów stworzył metodę, która za pomocą małych, przyjaznych biologicznie sił, pozwala na wyprostowanie zębów bez ich usuwania za to stabilnie i z doskonałym efektem estetycznym.

Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych pozwala na ustawienie zębów w strefie neutralnej, czyli w przestrzeni gdzie równoważą się siły mięśni języka, warg i policzków. Dokonuje się tego poprzez jednoczesną rozbudowę łuków zębowych we wszystkich kierunkach w przestrzeni. Większość stosowanych przez ortodontów technik, powoduje przesunięcie zębów poza strefę neutralną, tym samym zmagają się oni jak i ich Pacjenci z koniecznością noszenia do końca życia aparatów retencyjnych. Mimo tego dochodzi do nawrotów wady, recesji dziąsłowych, a usuniecie zębów powoduje zwężenie uśmiechu i często niekorzystne zmiany w profilu twarzy. Głównym źródłem problemów jest rozpoczynanie leczenia od założenia aparatu stałego i wdrożenie fazy niwelizacji. Wtedy dochodzi do często nieodwracalnych i szkodliwych zmian w ustawieniu zębów.

Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych odwraca kolejność faz leczenia. Faza niwelizacji aparatem stałym zostaje zrealizowana na końcu leczenia, gdy łuki zębowe są już rozbudowane aparatami GMD i Lip Bumper. W ten sposób tworzy się miejsce na rozładowanie stłoczonych zębów przednich.

W efekcie powstaje piękny, szeroki i stabilny uśmiech, bez konieczności usuwania zębów i stosowania stałej dożywotniej retencji a ryzyko nawrotu wady jest minimalne.

Przy leczeniu wyżej wymieniona technika wybieramy dla naszych Pacjentów jeden z poniższych rodzajów aparatów, które są faza wstępną i przygotowująca przed leczeniem aparatami stałymi.

Lip Bumper

Jest prostym aparatem – to gruby drut specjalnie zaprojektowany dla Pacjenta. Zakładany jest w przedsionku jamy ustnej między wargę a dolnym łukiem zębowym Służy do rozbudowy górnego i dolnego łuku zębowego. Wśród Pacjentów Lip Bumper nie jest popularny W ortodoncji  natomiast   jest  znany  od dawna, jednak nie jest często wykorzystywany . Metoda ta w znaczny sposób ogranicza potrzebę usuwania zdrowych zębów ze względów ortodontycznych, a efekty leczenia są bardziej naturalne i stabilne, co oznacza mniejsze ryzyko nawrotu wady po zdjęciu aparatów. Leczenie przebiega przy użyciu niewielkich, przyjaznych biologicznie sił.

Wiele aparatów ortodontycznych działających w celu rozbudowy łuku zapewnia jedynie ekspansję, czyli poszerzenie na boki poprzez przyłożenie sił bezpośrednio do bocznych zębów. Lip Bumper działa inaczej – umieszczenie aparatu w przedsionku jamy ustnej sprawia, że wpływa on na modyfikację funkcji mięśni warg, policzków i języka. Poprzez odsunięcie Lip Bumper’em mięśni policzków i warg od zębów  wykorzystujemy dominującą siłę z języka, która pomaga rozbudowywać łuk zębowy – inaczej mówiąc zwiększać jego obwód. W leczeniu wykorzystujemy naturalne siły pochodzące z własnych mięśni. W trakcie leczenia łuki zębowe stają się szersze. Lip Bumper może też pomagać w walce z wieloma złymi nawykami, takimi jak ssanie palców,  czy przygryzanie warg i policzków. Nawyki te często są powiązane z  wadami zgryzu, stąd zmieniając czynność mięśni wpływamy na eliminację szkodliwych nawyków.

Po rozbudowie łuku zębowego Lip Bumperem najczęściej kontynuujemy leczenie aparatem stałym, aczkolwiek czas noszenia zamków jest znacznie skrócony w porównaniu z tradycyjnym leczeniem, które zaczynamy od razu aparatami stałymi.

Aparat typu GDM

Jest to aparat mocowany na podniebieniu na okres przesuwania zębów (bocznego odcinka trzonowców) tj. na 8-12 miesięcy. Jest on zbudowany z akrylowej płytki umiejscowionej na podniebieniu, pierścieni na zębach trzonowych i pierwszych lub drugich przedtrzonowcach oraz specjalnych tłoków zawierających sprężynki do aktywacji. Aparat ten cofa trzonowce – z czym zwykły aparat stały nie radzi sobie tak dobrze. Dzięki zastosowaniu aparatu GMD okres noszenia klasycznego, stałego aparatu ulega znacznemu skróceniu.

Aparat Nancea

Aparat Nance’a służy do wzmocnienia zakotwienia pierwszych trzonowców stałych. Poprzez jego aktywację można uzyskać również niewielkie poszerzenie łuku zębowego i rotację trzonowców. Aparat wykonany jest z okrągłego drutu, który na wysokości poprzecznych fałdów podniebiennych zagina się i wchodzi do płytki akrylowej, leżącej w kontakcie z błoną śluzową. Aparat zacementowany jest na zębach trzonowych. Stosowany jest do utrzymania efektów po leczeniu aparatem GMD.

Call Now ButtonUmów wizytę