ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Leczenie ortodontyczne w okresie epidemii

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
01.04.2020

W celu powstrzymania rozprzestrzenia się epidemii koronawirusa koniecznym okazało się wprowadzenie znacznych ograniczeń, dzięki czemu możliwym jest zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. Dla wielu Pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego jest to również okres kolejnych zmartwień i wątpliwości związanych z procesem przywracania prawidłowego zgryzu. Jak radzić sobie w zaistniałej sytuacji, kiedy wizyty kontrolne nie mogą się odbyć w wyznaczonych terminach? Postaramy się jednoznacznie odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Zbliża się umówiona wizyta kontrolna. Co powinienem robić?

Przy planowaniu całego leczenia nasz lekarz wraz z Pacjentem zawsze ustala kolejne wizyty kontrolne, które są niezbędne w procesie przywracania prawidłowego zgryzu. Zastosowanie aparatów ligaturujących, czyli posiadających kolorowe gumki, wymaga regularnych konsultacji co 4 do 6 tygodni, natomiast w przypadku aparatów samoligaturujących ? co 7 do 8 tygodni. Obecna sytuacja może jednak doprowadzić do wydłużenia przerwy między wizytami kontrolnymi. W takich przypadkach przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza. Niezbędna jest również dokładna higiena aparatu, by zapobiec pojawieniu się negatywnych dolegliwości w jamie ustnej.

Wydłużenie przerwy między wizytami kontrolnymi sprawia, że lekarz nie może odpowiednio skorygować aparatu ortodontycznego, by działał najbardziej optymalnie. Przez to siły aparatu są mniejsze, a tym samym proces przywracania prawidłowego zgryzu spowalnia. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie pojawiają się żadne dolegliwości bólowe. Powodem do niepokoju może być również dostrzeżenie znacznych przesunięć zębów. W takich sytuacjach prosimy o kontakt z naszą kliniką. Pragniemy jednak uspokoić ? efekty uboczne działania aparatów spowodowane przedłużającymi się okresami przerw między wizytami kontrolnymi pojawiają się niezwykle rzadko. Z kolei u osób, które są w fazie retencji (okres od 3 do 6 miesięcy przed ściągnięciem aparatu), czyli utrzymywania efektów leczenia, szansa pojawienia się jakichkolwiek zmian jest bardzo mała.

Odczuwam ból oraz zauważyłem niepokojące przesunięcia zębów. Co należy robić w takiej sytuacji?

Jeżeli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie czekaj dłużej, tylko koniecznie skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 58 557 77 77 lub +48 665 665 545 albo wysyłając wiadomość prywatną na Facebooku. Pozwoli nam to przekazać wszystkie niezbędne informacje związane z metodami rozwiązywania problemu. W poważnych sytuacjach możliwe jest również ściągnięcie druty, dzięki czemu możliwe będzie zatrzymanie działania aparatu. Jak to zrobić bezpiecznie, poinformujemy podczas prywatnej rozmowy telefonicznej. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie zdejmować drutu bez uprzedniego kontaktu z lekarzami naszej kliniki. Dzięki temu unikniesz możliwości pojawienia się przykrych problemów w jamie ustnej.

Jak postępować, kiedy odpadł zamek i odczuwam dyskomfort?

Poluzowanie się zamka nie wpływa znacząco na funkcjonowanie reszty aparatu. W takiej sytuacji zamek zawieszony będzie na drucie. Można go zdjąć poprzez usunięcie gumki, na której jest przymocowany, lub pozostawić do następnej wizyty. Warto podkreślić, że aparat w tym czasie funkcjonuje bez zmian na całej powierzchni oprócz miejsca odpadnięcia zamka.

Problemem może być również raniący policzek zbyt długi drut. W takim przypadku zaleca się odcięcie go zaraz za ostatnim zamkiem. W tym celu można użyć cążków do paznokci, jednocześnie przytrzymując luźną końcówkę drutu ręką. Dzięki temu w prosty sposób można rozwiązać problem sprawiający dyskomfort w jamie ustnej. Warto również wspomnieć, że sam aparat może również drażnić język, policzek lub wargę. W takiej sytuacji należy używać wosku ortodontycznego oraz maści, np. Solcoseryl lub Dezaftan.

Korzystam z wyciągów. Jak długo powinienem je nosić?

Wyciągi to gumeczki, które umieszcza się między zamkami dolnego oraz górnego aparatu. Należy je nosić do momentu planowanej wizyty, po czym konieczne jest zaprzestanie korzystania z nich. W ten sposób będziesz mógł odpowiednio zadbać o zdrowie swojego zgryzu.

Mój aparat miał zostać ściągnięty w najbliższym czasie. Czy mogą pojawić się jakiekolwiek problemy w tym okresie?

Uspokajamy! Szansa wystąpienia jakichkolwiek problemów jest bardzo mała. Okazuje się bowiem, że w tym czasie aparat będzie działał jak bardzo dokładny retainer, czyli rozwiązanie wykorzystywane do utrzymywania efektów leczenia. Pamiętaj jednak, że przed ostatecznym zdjęciem aparatu konieczna będzie jeszcze jedna wizyta kontrolna, co pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia jamy ustnej.

Co możesz teraz zrobić?

Okres epidemii koronawirusa powoduje znaczne utrudnienia dla wszystkich Pacjentów, którzy są w trakcie leczenia stomatologicznego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub w Twojej jamie ustnej pojawiły się niepokojące zmiany, nie wahaj się ? zadzwoń do nas. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 58 557 77 77 lub +48 665 665 545 albo wysyłając wiadomość prywatną na Facebooku.