ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Kompleksowe podejście do zdrowia jamy ustnej

Kompleksowe leczenie zębów wpisuje się w założenia stomatologii holistycznej. Jest to filozofia leczenia opierająca się na wzajemnych zależnościach w jamie ustnej i całym organizmie, w którym wszystko jest w pewien sposób powiązane. Jedne dolegliwości i dysfunkcje wynikają z innych, a stan zdrowia pewnych części organizmu wpływa na zdrowie innych. wizytą w gabinecie.

 

Dlaczego kompleksowe podejście w leczeniu stomatologicznym jest ważne?

Leczenie kompleksowe bierze pod uwagę, że problemy ze zdrowiem nie istnieją w próżni, lecz są częścią większej całości. Jest przeciwieństwem leczenia miejscowego, które pomaga często jedynie doraźnie, a w dłuższej perspektywie okazuje się niewystarczające.

Prowadząc leczenie kompleksowe nie jesteśmy zainteresowani doraźnym efektem, ale trwałym przywróceniem pełni zdrowia jamy ustnej, które bardzo często wpływa na poprawę zdrowia ogólnego. Dlatego właśnie staramy się brać pod uwagę całokształt sytuacji w organizmie. W wielu przypadkach to jedyna możliwość, by znaleźć prawdziwe źródło problemu i opracować precyzyjny plan skutecznego leczenia.

Jakie są najczęstsze problemy jamy ustnej?

Do najczęstszych problemów w jamie ustnej należy próchnica zębów – co chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 90% społeczeństwa. Jest to choroba bakteryjna, której nie powinno się bagatelizować – jeśli się jej nie leczy, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Problem ten jest bardzo złożony, jedynie kompleksowe spojrzenie na cały styl życia Pacjenta pozwala nam skutecznie rozprawić się z problemami psujących się zębów.

Nieleczona próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba, wiążącego się z silnym bólem zęba i obrzękiem dziąseł. Ale zapalenie miazgi może być też spowodowane nieszczelnym wypełnieniem lub mechanicznym urazem.

Kolejnym częstym problemem w jamie ustnej jest zgorzel. Za jej rozwój odpowiadają beztlenowe bakterie, rozkładające martwą tkankę.

Mówiąc o najczęstszych schorzeniach jamy ustnej, nie można pominąć paradontozy oraz wszelkich stanów zapalnych dziąseł. Do ich rozwoju prowadzą zaniedbania w higienie jamy ustnej i nawarstwiający się kamień nazębny, ale także liczne problemy ogólnoustrojowe w tym także szczególnie popularne obecnie problemy z jelitami. Jednym z objawów są krwawienia dziąseł i rozchwianie zębów.

Kolejnym z najczęstszych problemów jest nadwrażliwość zębów, powodująca dyskomfort w reakcji na bodźce termiczne lub chemiczne. Ta dolegliwość utrudnia spożywanie ciepłych, zimnych, słodkich i kwaśnych potraw i napojów, a spowodowana jest odsłonięciem zębiny. Aby pomóc nie tylko doraźnie potrzebna jest szeroka diagnostyka, wiążąc się nie tylko z dokładnym zbadaniem zgryzu Pacjenta, ale także sposobu jego oddychania, jak również pojawiające się niedobory składników odżywczych.

Częstym problemem są również wady zgryzu. Powodują one problemy z jedzeniem, mówieniem, jak również bardzo często z oddychaniem.

Jaki wpływ mają choroby jamy ustnej na organizm człowieka?

Przyjrzyjmy się bliżej wzajemnym zależnościom między zdrowiem jamy ustnej a pozostałą częścią organizmu.

Badania wykazują związek między zdrowiem jamy ustnej a stanem układu krążenia. Bakterie odpowiedzialne za choroby jamy ustnej, przede wszystkim podczas zapalenia miazgi, mogą dość swobodnie przenikać do krwiobiegu i przez to docierać do różnych organów. W efekcie mogą przyczynić się do zapalenia wsierdzia, rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca, uszkodzenia zastawek serca. Stany zapalne jamy ustnej mogą też wpłynąć na wzmożone odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, co może się stać przyczyną zawału serca lub udaru.

Zdrowie jamy ustnej jest też powiązane z cukrzycą. Stan zapalny otaczających zęby tkanek powoduje aktywację układu immunologicznego, co wpływa na zmniejszenie wrażliwości komórek na insulinę. Zmniejsza się przy także pobieranie glukozu z krwi, przez co dochodzi do powstania hiperglikemii.

To, w jakim stanie znajduje się jama ustna, ma wpływ również na zdrowie płuc. Badania wykazują związek między stanem dziąseł, a chorobami układu oddechowego. Brak dostatecznej higieny jamy ustnej prowadzi do namnażania się żyjących w niej bakterii. Bakterie te niestety mogą przenikać do dolnych dróg oddechowych, przez co mogą przyczynić się do rozwinięcia zapalenia płuc lub zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Wartym uwagi jest także połączenie zdrowia jamy ustnej z jelitami. To właśnie nasze usta są pierwszym odcinkiem układu pokarmowego i tak też powinny być postrzegane podczas diagnozowania problemów. W układzie tym występuje dwukierunkowa zależność, stan zdrowia jamy ustnej wpływa na zdrowie jelit, a z kolei ich kondycja bardzo mocno będzie wpływała na zdrowie jamy ustnej.

W dużej mierze dzieję się tak ponieważ nasza jama ustna zawiera swój kompleks bakterii, wirusów i grzybów zwany całościowo mikrobiomem. To właśnie współpraca i działanie tzw. ?dobrych? bakterii w jamie ustnej ma znaczący wpływ na jej zdrowie, ale także całego ciała. Koncentracja zarówno podczas domowej pielęgnacji, jak również pracy w gabinecie stomatologicznym powinna odbywać się z poszanowaniem dla tej delikatnej homeostazy, która jest kluczowa dla zdrowia Pacjenta.

Jak przebiega leczenie zębów w ujęciu filozofii kompleksowej w DentiCo?

Pierwszym krokiem w leczeniu kompleksowym jest dokładna diagnostyka. Doktor Jowita Żebrowska – Zakrzewska przeprowadza badanie jamy ustnej, oceniając jej stan. Sprawdza zdrowie zębów, a także dziąseł, warg, języka, policzków, ślinianek, mięśni żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i kości podtrzymujących zęby. Bada, czy zgryz jest prawidłowy, i ocenia ryzyko próchnicy zębów, chorób dziąseł i wystąpienia zmian nowotworowych, a także w których miejscach potrzebne będzie zastosowanie uzupełnień protetycznych bądź implantologicznych.

Uzupełnieniem tego badania jest szczegółowy wywiad lekarski, polegający na wymianie informacji między lekarzem i Pacjentem. Odpowiadając na pytania lekarza Pacjent pozwala mu poznać ogólny stan swojego zdrowia – a informacje te mają istotne znaczenie dla opracowania skutecznego leczenia. Szczególnie ważne są dane dotyczące ogólnoustrojowych chorób przewlekłych, ponieważ mogą one stanowić przeciwwskazanie do wykonania u Pacjenta określonych zabiegów,a także mogą mieć wpływ na powodzenie leczenia przeprowadzanego na poziomie jamy ustnej.

Następnym etapem po diagnostyce jest opracowanie planu leczenia, indywidualnie dopasowanego do potrzeb i oczekiwań Pacjenta oraz – zgodnie z duchem leczenia kompleksowego – jego warunków anatomicznych i zdrowotnych. Plan ten wraz z kosztorysem zostaje przedstawiony Pacjentowi. Dzięki temu będzie on dobrze zaznajomiony z zaplanowanym przebiegiem terapii i na każdym jej etapie będzie wiedział, jakie zabiegi są wykonywane, w jakim celu i w jaki sposób, a także ile jeszcze kroków dzieli go od odzyskania pełnego zdrowia jamy ustnej.

Często również w kompleksowym prowadzeniu swoich Pacjentów Dr Jowita posiłkuje się badaniami z krwi, na które w pewnych etapach leczenia Pacjent otrzymuje skierowanie. Jest to bardzo ważny aspekt diagnostyki, a także holistycznego budowania obrazu zdrowia Pacjenta.

Higiena jamy ustnej – dlaczego jest tak ważna?

Zaniedbania w higienie jamy ustnej oraz problemy ze stanami zapalnymi w jej obszarze wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Do najbardziej oczywistych skutków należy powstawanie kamienia nazębnego i rozwój próchnicy, a także choroby dziąseł. Ale nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i stany zapalne pozostające latami w ukryciu, skutkujące namnażaniem się bakterii, które będą miały bardzo poważne konsekwencje. Może przyczyniać się do rozwoju takich dolegliwości jak:

choroba sercowo-naczyniowa – badania wykazują, że stan zapalny i infekcje powodowane przez bakterie jamy ustnej mogą przyczyniać się do zatkania tętnic, chorób serca i udaru

zapalenie wsierdzia – infekcja zastawek lub wewnętrznej wyściółki komory serca następuje, gdy bakterie (na przykład z jamy ustnej) rozprzestrzeniają się w krwiobiegu i przywieją do obszarów w sercu

zapalenie płuc – tak jak już to tu omawialiśmy, bakterie z jamy ustnej mogą przenikać do układu oddechowego, powodując jego schorzenia

powikłania porodowe – stan zapalny w jamie ustnej może mieć wpływ na niską masę urodzeniową dziecka, a co gorsza zapalenie przyzębia zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, prawdopodobnie z powodu zwiększonego przepływu krwi w dziąsłach

-choroba Alzheimera – jeden z rodzajów bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia może zapoczątkować uszkodzenie tkanki mózgowej, gdy z jamy ustnej przedostanie się do mózgu.

-problemy ze stanami zapalnymi jelit.

Zatem nie tylko w trosce o stan jamy ustnej, ale i o zdrowie całego organizmu, powinno się sumiennie dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie odwiedzać higienistkę stomatologiczną. W DentiCo działa profesjonalny gabinet higieny, gdzie opowiemy i pokażemy Ci, jak należy dbać o jamę ustną i wyjaśnimy, jak wpływa to na zdrowie całego organizmu. Każdemu Pacjentowi wykonujemy zdjęcia kamerą wewnątrzustną, dzięki czemu może on zobaczyć, z jakimi problemami w jamie ustnej się zmaga. Zdjęcia są też doskonałym narzędziem do śledzenia na bieżąco procesu zdrowienia na kolejnych wizytach. Wyróżnikiem naszego gabinetu higieny jest też to, że w naszych działaniach uwzględniamy mikrobiom jamy ustnej i jego wpływ na zdrowie. Podczas szczegółowych konsultacji w trakcie wizyty higienizacyjne uwzględnione zostają również choroby ogólnoustrojowe mające bardzo często wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wszelkie zabiegi wykonywane w ramach higienizacji, a także polecane preparaty działają z poszanowaniem dla równowagi mikrobiologicznej jamy ustnej. Pracując z naszymi Pacjentami w gabinecie higieny nasza higienistka Magdalena Żebrowska – Kazimierczyk ma ogromną świadomość utrzymywania zrównoważonej mikrobioty, a także jej wpływu na zdrowie. Podczas diagnostyki zwracamy szczególną uwagę na stany zapalne w obrębie jamy ustnej, które przyczyniają się do rozszczelnienia bariery śluzówkowej i mają ogromny wpływ na ułatwienie patogenom dotarcie do najodleglejszych zakątków całęgo ciałą.
Dodatkowo nasz gabinet higieny opiera się na prawdziwie profilaktycznym podejściu do zdrowia, dlatego nasi Pacjenci zostają szczegółowo zaopatrzeni w wiedzę jak odpowiednio zadbać o domową higienę oraz często jak zmienić cały swój styl życia tak, aby działania te faktycznie mogły mieć widoczne rezultaty związane z szeroko pojętym zdrowiem jamy ustnej.

Wsparcie neurologopedy

Nasz zespół nie tylko dba o zdrowie jamy ustnej, ale także jest gotowy wesprzeć osoby z różnorodnymi potrzebami. Dlatego też współpracujemy z doświadczonym neurologopedą, który przeprowadza szczegółową ocenę i diagnozę, aby zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Następnie opracowuje spersonalizowany plan terapii, mający na celu poprawę funkcji jamy ustnej oraz komunikacji lub przygotowanie do leczenia ortodontycznego, czy szynoterapii. Pragniemy w tym miejscu zaznaczyć, że neurologopeda jest tą osobą, która dba o prawidłowe funkcje języka, co jest niezwykle ważne, ponieważ język jest integralną częścią jamy ustnej i może być przeszkodą w uzyskaniu zdrowego uśmiechu. Przy wsparciu logopedy prowadzona terapia ortodontyczna ma znacznie większe szanse powodzenia. 

Niezależnie od rodzaju problemu, nasz neurologopeda oferuje wsparcie i motywację, aby pomóc Pacjentom osiągnąć swoje cele zdrowotne i poprawić jakość życia. W naszym gabinecie troszczymy się o kompleksowe dobro naszych Pacjentów, dlatego zapewniamy współpracę specjalistów z różnych dziedzin, by zająć się zdiagnozowanym problemem w sposób kompletny.

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kompleksowym oraz wzajemnych zależnościach między zdrowiem jamy ustnej i resztą organizmu, zapraszamy do DentiCo. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.

zdjęcie przypadku przed
zdjęcie przypadku po
Pan Piotr
Pan Piotr ze względu na problem osadów zgłaszał się regularnie na wizyty higienizacyjne. Nie miał jednak dotąd przeprowadzonego dokładnego instruktażu wraz z doborem środków do pielęgnacji jamy ustnej dedykowanych przy osadach. Pozwoliła na to dopiero wizyta w naszym gabinecie higieny, gdzie zarówno instruktaż jak i dobór środków są standardem. Wizyta ta przygotowała Pana Piotra do dalszego leczenia, w tym również ortodontycznego. 
zdjęcie przypadku przed
zdjęcie przypadku po
Pani Edyta
Pani Edyta nie była przez długie lata u stomatologa, nie miala też nigdy oczyszczanych zębów, co jest bardzo niebezpieczne, tym bardziej, że pali papierosy. Oprócz dokładnego oczyszczenia zębów przygotowującego Pacjentkę do dalszego leczenia, pomogliśmy jej dobrać środki do pielęgnacji jamy ustnej tak, aby mogla dłużej cieszyć się bielszym uśmiechem.
 
zdjęcie przypadku przed
zdjęcie przypadku po
Pan Robert
Pan Robert został skierowany na higienizację przed poprawą estetyki swojego uśmiechu, nigdy nie był wcześniej na takim zabiegu. Zęby wybarwiliśmy fuksyną aby pokazać Pacjentowi w bardziej obrazowy sposób, gdzie ma problemy z domywaniem zębów, kolory różowe świadczą o świeżej płytce bakteryjnej natomiast niebieska zalega już zdecydowanie dłużej. Efekt po higienizacji był bardzo satysfakcjonujący dla Pana Roberta. 
zdjęcie przypadku przed
zdjęcie przypadku po
Pani Natalia
Pani Natalia potrzebowała kompleksowego leczenia zębów. W pierwszej kolejności przeprowadziliśmy higienizację. Podczas wizyty higienizacyjnej przeprowadziliśmy też instruktaż, aby wyrobić w Pacjentce nowe nawyki. Wizyta kontrolna po sześciu miesiącach wykazała, że przyswojenie ich wpłynęło korzystnie na stan dziąseł Pani Natalii.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!