Ból zęba po leczeniu kanałowym

Tomasz Piekarz
Autor: Tomasz Piekarz
27.12.2022

Jesteś po leczeniu kanałowym i czujesz, że boli Cię ząb? Dziwna sytuacja – czy ząb przeleczony kanałowo ma w ogóle prawo boleć? Bez obaw – ból po leczeniu kanałowym nie należy wcale do rzadkości i zwykle znika w niedługim czasie. Ale zdarzają się i takie przypadki, kiedy sytuacja wymaga interwencji dentysty. Jakie mogą być przyczyny takiego bólu?

Nadwrażliwość pozabiegowa

W przypadku leczenia kanałowego ból odczuwany po zabiegu jest czymś najzupełniej zwyczajnym. Można by sądzić, że skoro z zęba zostaje usunięta unerwiona miazga, to nie powinien on boleć. Trudno zaprzeczyć temu twierdzeniu. Rzecz w tym, że po zabiegu najczęściej to wcale nie ząb tak naprawdę boli, ale otaczające go tkanki.

Skąd ten ból? Otóż chociaż leczenie kanałowe w nowoczesnej stomatologii można przeprowadzić bezboleśnie i w jak najbardziej komfortowych warunkach, nie zmienia to faktu, że jest to, mimo wszystko, zabieg inwazyjny. Mechaniczne opracowanie kanałów i zastosowanie środków płuczących system kanałowy powoduje podrażnienie okolic zęba. I taka właśnie jest przyczyna dolegliwości bólowych po leczeniu kanałowym.

Nadwrażliwość pozabiegowa powinna ustąpić samoistnie, a do tego czasu staraj się nie podrażniać leczonego miejsca. Gryź więc drugą stroną jamy ustnej, a najlepiej w ogóle wybieraj potrawy, które nie wymagają dużo gryzienia. Ból możesz łagodzić za pomocą płukanek z ziół takich jak szałwia i rumianek, które mają właściwości przeciwzapalne. Pomóc może także przykładany na skórę w okolicy zęba zimny okład. Najlepiej przykładać go przez ścierkę, aby nie podrażniać skóry.

Jak długo utrzymuje się ból spowodowany nadwrażliwością pozabiegową? Nie musisz się martwić, zwykle ustępuje on już po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. Zdarzają się wyjątkowe przypadki, gdy można odczuwać go dłużej, ale nawet wtedy nie powinno to trwać więcej niż dwa do trzech tygodni. Dopiero jeśli po tym czasie nadal odczuwasz ból, oznacza to, że coś jest rzeczywiście nie tak i należy udać się do dentysty.

Niewłaściwie dopasowane wypełnienie

Zdarza się też, że ból pojawia się jedynie, kiedy nagryza się ząb lub stuka się w niego. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest nieodpowiednio dopasowane wypełnienie. Przy zbyt wysokim wypełnieniu tkanki utrzymujące ząb są poddawane zbyt dużemu obciążeniu.

Co można zrobić w takim przypadku? Należy starać się nie nagryzać zęba, żeby nie zaostrzyć stanu zapalnego, i przede wszystkim umówić się na wizytę do dentysty. Jedynie w gabinecie stomatologicznym można skorygować wysokość wypełnienia, by przestało ono sprawiać problemy.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Nieskuteczne leczenie kanałowe

Zdarzają się również takie przypadki, gdy ząb nie boli bezpośrednio po przeprowadzeniu leczenia, ale dopiero po dłuższym czasie pojawia się ból. Może się on odezwać po kilku miesiącach, a nawet kilku latach od zabiegu. Najczęściej oznacza to niestety, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieskutecznie i w kanałach pozostała nieusunięta martwa miazga. Któryś z nich mógł nie zostać dokładnie oczyszczony. Zdarza się nawet, że jakiś kanał w ogóle zostanie podczas zabiegu przeoczony. W takim przypadku rozwiązaniem jest reendo, czyli powtórne przeprowadzenie leczenia kanałowego – tym razem dokładnie i skutecznie co może być wykonane jedynie pod mikroskopem.

Co możesz teraz zrobić?

Leczenie kanałowe często jest ostatnią deską ratunku, pozwalającą uchronić się przed utratą zęba. W DentiCo przeprowadzamy ten zabieg przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, który zwiększa skuteczność leczenia kanałowego do 95%! Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.