Czy usuwać ósemki?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
08.06.2020

Niemal każdy słyszał historie o poważnych problemach, do jakich doprowadziły ósemki, zwane również zębami mądrości. Nic dziwnego, że często słyszy się, że jednym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji, czyli ich usunięcia. Czy jednak zawsze istnieje taka konieczność? Nie pozostaje nam nic innego, jak bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu!

Dlaczego usuwa się zęby mądrości?

Warto przede wszystkim podkreślić, że nie zawsze istnieje konieczność usuwania ósemek. Otóż w sytuacji, kiedy szczęka i żuchwa są dobrze rozwinięte zęby mądrości mogą prawidłowo się wyrżnąć i brać udział w żuciu pokarmów. Najczęściej jednak ósemki nie mają wystarczającej przestrzeni, by móc swobodnie ujrzeć światło dzienne, co z kolei prowadzi do ich zatrzymania się w kości. Jak się okazuje, powoduje to wiele poważnych dolegliwości, które negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Zapalenie dziąsła otaczającego zatrzymany ząb

W wielu przypadkach korona zatrzymanego zęba mądrości jest pokryta tzw. kapturem dziąsłowym. W miejscu tym bez problemu odkładając się resztki jedzenia, co może prowadzić do wielu poważnych dolegliwości. Przestrzeń ta jest również niezwykle trudna do właściwego oczyszczenia. Wszystko to sprawia, że z łatwością namnażają się różnego rodzaju bakterie, doprowadzając do stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Zabieg ekstrakcji może okazać się w takim przypadku koniecznością.

Zmiany próchnicowe w obrębie sąsiadujących zębów

Jednym ze skutków zatrzymanej ósemki może być utrudniona higiena jamy ustnej w tylnej części łuku zębowego. W konsekwencji może to doprowadzić do rozwoju choroby próchnicowej, czyli najczęstszej przyczyny utraty zębów. Niestety, zatrzymany ząb mądrości może spowodować, że przeprowadzenie leczenia zachowawczego będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Skutki takiej sytuacji mogą być niezwykle negatywne, dlatego tak ważne jest, aby podjąć w pełni komfortowe i kompleksowe leczenie w naszej klinice, dzięki czemu będzie można przywrócić pełnię zdrowia w jamie ustnej!

 

Resorpcja zębów sąsiednich

Termin zgoła brzmi niezwykle tajemniczo. Jak się okazuje, jest to poważny problem, jaki może pojawić się w przypadku zatrzymanego zęba mądrości. Resorpcja jest to wszak proces, który prowadzi do zaniku korzeni sąsiedniego uzębienia. W konsekwencji powoduje to jego rozchwianie, a w ostateczności skutkuje wypadnięciem zęba. Utrata uzębienie wymaga podjęcia zdecydowanych kroków i przeprowadzania kompleksowego leczenia, którego celem jest zrekonstruowanie powstałych braków. Tym poważnym konsekwencjom można jednak skutecznie zapobiec, przeprowadzając zabieg usunięcia zęba zatrzymanego.

 

Tworzenie się torbieli i niszczenie kości

Częstokroć wokół zęba zatrzymanego rozwija się stan zapalny, który utrzymujący się przez długi czas prowadzi do powstania torbieli. Nierzadko ich powstanie przebiega w sposób bezobjawowy, a pierwsze dolegliwości widoczne są dopiero po kilku latach. Nic więc dziwnego, że w ramach profilaktyki zaleca się wykonywanie w panoramicznego zdjęcia RTG w naszym prywatnym centrum diagnostycznym. Rozpoznanie problemu pozwala podjąć kompleksowe leczenie, które przywróci pełnię zdrowia w jamie ustnej, dzięki czemu znowu będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem!

 

Przesunięcia reszty uzębienia

Zatrzymany ósemka może w konsekwencji doprowadzić do przesunięcia reszty uzębienia. Jednym z najczęstszych skutków jest nieprawidłowe wyrżnięcie się siódemki, co jest spowodowane naciskiem wywieranym przez ząb mądrości. Prowadzi to do pojawienia się wad ortodontycznych, czego skutkiem w przyszłości mogą być nadmierne starcia zębów, ubytki klinowe oraz zaburzenia ze strony stawów skroniowo-żuchwowych. Wymaga to podjęcia kompleksowego leczenia, dzięki czemu będzie można przywrócić prawidłowe ułożenie uzębienia. W rzadkich przypadkach może dojść nawet do zatrzymania się sąsiedniego zęba w kości! Powstawać mogą tam stany zapalne, a także torbiele. By nie doprowadzić do takich poważnych konsekwencji, konieczne regularne przeprowadzanie kontroli uzębienia i w razie konieczności wykonanie zabiegu ekstrakcji ósemki.

Bezpieczny i skuteczny zabieg

Zęby mądrości często są powodem poważnych zmian w jamie ustnej, które w przyszłości mogą wymagać przeprowadzenia kompleksowego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać klinikę stomatologiczną, w której lekarz oceni, czy ósemka rozwija się prawidłowo. W razie konieczności można wtedy szybko podjąć kompleksowe leczenie, pozwalające przywrócić pełną funkcjonalność i zdrowie w jamie ustnej. Najczęściej w takiej sytuacji przeprowadza się zabieg usunięcia ósemki. W trakcie jego wykonywania zawsze korzystamy ze skutecznego znieczulenia, dzięki czemu cały proces staje się komfortowy. Duża w tym również zasługa naszych lekarzy, którzy mogą pochwalić się ogromną wiedzą i bogatym doświadczenie w przeprowadzeniu zabiegów ekstrakcji ósemek. Wszystko to sprawia, że leczenie w DentiCo jest nie tylko niezwykle skuteczne, ale również bezpieczne. Przekonaj się sam i odwiedź naszą klinikę stomatologiczną!

Co możesz teraz zrobić?

Zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany w jamie ustnej? A może ósemka jest powodem poważnych dolegliwości bólowych? Nie zwlekaj ? zapisz się na wizytę w naszej klinice. Przeprowadzimy w pełni bezpieczny i komfortowy zabieg jego usunięcia, dzięki czemu znowu będziesz mógł cieszyć się pełnią życia. W DentiCo skutecznie pomoże Ci odzyskać radość. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 58 557 77 77 lub +48 665 665 545.