Diastema – czym jest i jak ją leczyć?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
13.05.2024

Diastema polega na nieprawidłowym ustawieniu zębów, które prowadzi do widocznej przestrzeni między nimi. Choć niektórzy mogą uważać to za jedynie kwestię kosmetyczną, diastema może mieć również wpływ na funkcje żucia oraz wymowę. Warto więc wiedzieć, kiedy powinna ona zaniepokoić Pacjenta i jakie są metody jej leczenia. 

Diastema – poznaj jej rodzaje i przyczyny powstawania

Klasyfikacja ze względu na przyczyny powstania diastemy:

Rodzaje diastemy ze względu na ustawienie jedynek względem siebie:

Zobacz przypadek leczenia diastemy w gabinecie DentiCo

Leczenie ortodontyczne diastemy

Leczenie ortodontyczne wykorzystuje różnego rodzaju aparaty: stałe, ruchome lub nakładkowe. Wybór konkretnego rodzaju aparatu zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta oraz oceny przyczyny diastemy przez dentystę. Terapia ortodontyczna może być czasochłonna, a po jej zakończeniu istotne jest stosowanie retencji, aby utrzymać osiągnięte rezultaty. W przypadku diastemy zbieżnej zwykle stosuje się aparaty stałe, podczas gdy diastema rozbieżna może być korygowana za pomocą aparatów ruchomych. Diastema równoległa wymaga z kolei indywidualnego podejścia, z uwzględnieniem jej wielkości i wieku Pacjenta. 

Stomatologia estetyczna a diastema

Jeśli diastema nie jest problemem związanym z wadą zgryzu, ale jedynie estetycznym defektem, istnieje możliwość zastosowania licówek porcelanowych lub licówek flow injection lub bondingu w celu jej ukrycia. Licówki, zwłaszcza te wykonane z porcelany, oferują doskonałą estetykę uśmiechu. Naklejane na wcześniej przygotowaną powierzchnię zębów, cienkie płatki porcelanowe są niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Natomiast bonding polega na nałożeniu materiału kompozytowego na zębach, co skutecznie zamyka przerwę między nimi. Jest to szybsza i tańsza metoda, jednakże mniej trwała niż licówki, gdyż kompozyt może ulec uszkodzeniu lub odbarwieniu. Bonding bardzo często wykonywany jest bez wcześniej przygotowanego planu i projektu, co może skutkować różnymi efektami estetycznymi. Warte uwagi są licówki wykonane metodą flow injection, które poprzedza wykonanie projektu uśmiechu na modelu, który na kolejnym etapie tworzenia uśmiechu daje możliwość przymiarki w ustach pacjenta, przed ostateczną jego realizacją. 

Flow injection – estetyczne wykończenie leczenia ortodontycznego 

W naszym gabinecie stawiamy na znajdowanie indywidualnych rozwiązań, które będą najlepsze dla naszych Pacjentów. Tak też dzieje się w przypadku diastemy, którą wiele osób decyduje się zlikwidować. W momencie, gdy leczenie ortodontyczne nie jest wystarczające bardzo często proponujemy  zastosowanie  metody flow injection. Tak jak wspomnieliśmy technika ta umożliwia precyzyjne wypełnienie przestrzeni za pomocą materiału kompozytowego i to w nieinwazyjny sposób. Nie ma tu bowiem konieczności szlifowania zębów, wystarczy ich dokładne oczyszczenie. Dzięki zastosowaniu flow injection możliwe jest skuteczne zamaskowanie przerw między zębami, która często nie jest możliwa do całkowitego domknięcia przy pomocy aparatu ortodontycznego.Metoda ta sprawdza się idealnie w przypadku współpracy ortodonty z protetykiem, którzy czuwają nie tylko nad funkcjonalnością uśmiechu, ale również nad pełną estetyką, tak aby Pacjenci mogli cieszyć się w pełni zdrowym  i jednocześnie pięknym uśmiechem. 

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz więcej informacji na temat diastemy? A może jesteś już gotowy podjąć się leczenia? Zachęcamy zatem do kontaktu z naszym gabinetem w celu umówienia wizyty. Dokonać tego możesz  telefonicznie +48 586 005 000, jak i poprzez formularz kontaktowy. Nie zwlekaj, zadbaj o swój piękny uśmiech!