Dlaczego ważna jest praca w kompleksowym zespole specjalistów?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
07.11.2022

W DentiCo tworzymy zespół, co oznacza, że choć w wielu kwestiach możemy się między sobą różnić, łączą nas wspólne cele i zaangażowanie w niesienie pomocy Pacjentom. Dziś opowiemy, jakie korzyści dla Pacjenta przynosi taka współpraca.

Praca zespołowa w nowoczesnej stomatologii

Dlaczego w nowoczesnej stomatologii jednym z gwarantów skutecznego leczenia jest skompletowanie zróżnicowanego zespołu specjalistów? Czy jest to konieczne?

Jeśli bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu, okaże się, że praca zespołowa nie wszędzie jest praktykowana. Wciąż część dentystów, zwłaszcza w mniejszych gabinetach, pracuje w pojedynkę, bez wsparcia zespołu. I oczywiście wcale nie oznacza to, że nie leczą dobrze – 

jeżeli znają się na swoim fachu, jak najbardziej mogą skutecznie nieść pomoc Pacjentom.

A jednak w DentiCo uważamy, że praca zespołowa w stomatologii przynosi liczne korzyści, których nie sposób przecenić, i że zwiększa ona szansę sukcesu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wbrew pozorom stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Obejmuje wiele odrębnych gałęzi, takich jak stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna, protetyka, implantologia, ortodoncja, periodontologia czy stomatologia dziecięca. Dlatego najlepsze leczenie Pacjentowi może zaoferować zespół medyczny złożony z ekspertów w tych poszczególnych specjalnościach.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Kolejną ważną kwestią, którą zapewnia zespół specjalistów, jest kompleksowość leczenia. O co tu chodzi? Otóż zdrowie jamy ustnej zależy od wielu rozmaitych czynników, a różne dysfunkcje i choroby wzajemnie na siebie wpływają. Stan uzębienia i jamy ustnej często jest taki, że aby leczenie było skuteczne, musi właśnie być kompleksowe, czyli obejmować różne dziedziny stomatologii. Mamy tu na myśli leczenie będące wieloetapowym procesem, w drodze którego wyeliminowane zostaną wszelkie problemy jamy ustnej. Aby skutecznie je przeprowadzić, niezwykle istotny jest nie tylko udział w tym procesie lekarzy wyspecjalizowanych w owych poszczególnych dziedzinach, ale także ich wzajemna współpraca.

Jaki powinien być zespół?

Aby praca zespołowa w gabinecie stomatologicznym przynosiła odpowiednie rezultaty, powinny być zachowane pewne warunki. Przede wszystkim zespół musi składać się z odpowiednich osób. Dlatego w DentiCo stawiamy na lekarzy będących ekspertami w swoich dziedzinach.

Zespół powinien składać się z osób, które pod pewnymi względami powinny być podobne, a pod innymi się różnić. Co przez to rozumiemy? Wspólne dla wszystkich powinny być cele i wizja realizowanej misji. Ale to nie znaczy, że zespół powinien składać się z osób mówiących jednym głosem. Odmienne spojrzenie na daną sprawę często bywa bardzo pomocne i daje szerszą perspektywę. Zespół powinien więc składać się z osób, które wzajemnie się uzupełniają. Przy tym każdy musi znać swoją rolę i zadania (dotyczy to nie tylko lekarzy, ale i pozostałych pracowników gabinetu) – dzięki temu wspólnie mogą tworzyć jeden sprawnie działający organizm, jakim jest gabinet stomatologiczny. 

Jakie korzyści zapewnia praca w kompleksowym zespole specjalistów?

Praca zespołowa niesie ze sobą sporo zalet. Pozwala ona osiągnąć wyznaczony sobie cel skuteczniej i szybciej. Drugą ważną korzyścią jest to, że w zespole łatwiej jest poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Kolejna istotna kwestia to wymiana doświadczeń i pomysłów. Przekłada się ona na innowacyjność i kreatywność w rozwiązywaniu stomatologicznych problemów.

Co możesz teraz zrobić?

By przekonać się, jak dobre efekty przynosi kompleksowe leczenie w wykonaniu naszego zespołu specjalistów, przyjdź do DentiCo. Serdecznie zapraszamy! Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.