Implanty zębowe- fakty i mity

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
13.07.2021

Współczesna stomatologia daje wiele możliwości rekonstrukcji naturalnego uzębienia i odzyskania pełnego komfortu w jamie ustnej. Jest to ogromna szansa dla osób, które z różnych przyczyn utraciły częściowo lub całkowicie swoje zęby i na co dzień borykają się z wieloma trudnościami. Nieestetyczne braki zębowe powodują trudności w higienie jamy ustnej, przez co przyczyniają się do powstawania wielu schorzeń, m.in. próchnicy czy choroby dziąseł. W znacznym stopniu utrudniają gryzienie i przeżuwanie jedzenia, co powoduje obciążenie układu pokarmowego. Przyczyniają się również do powstawania wad logopedycznych, co może stanowić przeszkodę na gruncie zawodowym i prywatnym. Wszelkie wystąpienia publiczne u osób z zaniedbanym uzębieniem mogą być problematyczne i negatywnie wpływać na ich odbiór przez innych ludzi. Stopniowo postępujący proces zaniku kości również negatywnie oddziałuje na warunki zdrowotne w jamie ustnej. Jednak największą bolączką Pacjentów posiadających luki w uzębieniu jest kwestia pogorszenia wyglądu zewnętrznego i to ona zwykle stanowi mocną motywację do podjęcia kompleksowego leczenia implantologicznego.

W związku z tym wielu Pacjentów poszukuje rzetelnych informacji na temat leczenia implantologicznego: w jakich przypadkach można je wykonywać? Czy wszczepienie implantów boli? Czy dzieci i osoby młode ? w przedziale wiekowym 16-25 lat mogą skorzystać z zabiegu wszczepienia implantów zębowych? Wokół tego tematy narosło wielu mitów, dlatego postanowiliśmy się z nimi rozprawić i przedstawić Wam sprawdzone odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o implantach.

Implanty zębowe? jak przywrócić naturalne warunki w jamie ustnej?

Najpierw chcielibyśmy Wam pokrótce przybliżyć temat implantów i przedstawić jakie płyną korzyści z ich zastosowania. Otóż, implanty to małe, tytanowe śrubki wszczepiane w miejsce po utraconych korzeniach. Stanowią one solidną podstawę do zamocowanie odbudowy protetycznej, która jest dobierana w zależności od rodzaju braków zębowych oraz konkretnych uwarunkowań zdrowotnych dotyczących jamy ustnej Pacjenta. Implanty wykonuje się u Pacjentów zarówno w przypadku pojedynczej luki zębowej, kilku braków jak i bezzębia. Kwalifikacja Pacjenta do leczenia implantologicznego zawsze odbywa się w oparciu o rzetelny wywiad lekarski oraz kompleksowe badania diagnostyczne, do których wykorzystywana jest nowoczesna cyfrowa aparatura. Dzięki temu możemy przede rozpoczęciem leczenia przeprowadzić cyfrową wizualizację metamorfozy uśmiechu i zapewnić Pacjentom pełen komfort psychiczny.

Największą ich zaletą jest fakt, iż implanty zastępują naturalne zęby, dlatego też osoby, które zdecydowały się na ten rodzaj odbudowy, odzyskują pełen komfort w jamie ustnej, bez odczucia ciała obcego- jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej ?sztucznej szczęki”. Wszczepienie implantu, który naturalnie integruje się z kością, przywraca pełną funkcjonalność w jamie ustnej, co oznacza, że możemy bez najmniejszych przeszkód gryźć nawet najbardziej twarde pokarmy i właściwie je rozdrabniać, nie odciążając tym samym układu trawiennego.

Jeśli chodzi o kwestie związane z higieną implantów zębowych również wygląda to podobnie jak w przypadku naturalnych zębów, czyli należy codziennie wykonywać ich szczotkowanie i nitkowanie, ponieważ płytka bakteryjna osadza się na nich tak samo. Implanty zębów, o które dbamy na co dzień, wyróżniają się trwałością i mogą nam służyć przez wiele lat. Istotne znaczenia ma również wykonanie zabiegu wszczepienia implantów zębowych w profesjonalnej klinice, w której doświadczeni eksperci używają tylko najwyższej jakości implantów od wiodących światowych producentów, co przy zachowywaniu zasad higieny i odbywaniu regularnych wizyt stomatologicznych daje gwarancję ich długiej żywotności.

Implanty stomatologiczne ? obalamy najczęstsze mity dotyczące ich użytkowania

Z implantami wiąże się dużo stereotypów, które dla wielu osób mogą stanowić błędy drogowskaz, co sprawia, że wciąż odkładają decyzję o ich wszczepieniu. Jeśli Ty również masz dużo wątpliwości i chciałbyś podjąć w pełni przemyślaną decyzję, przyjrzyj się bliżej popularnymi mitom o implantach.

1.Wszczepienie implantów boli ? oczywiście, to jest błędne przekonanie. Wszczepienie implantów nie jest zabiegiem bolesnym, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jeśli należysz do grona Pacjentów z niskim progiem bólu lub zmagasz się z problemem dentofobii, możesz spać spokojnie! W Dentico korzystamy z niezawodnych form znieczulenia, które eliminuje bolesne doznania. Ponadto, dzięki wysokim kompetencjom lekarzy możesz przejść przez cały proces w pełni komfortowo;
2. Implant może się nie przyjąć i powodować reakcję alergiczną ? w Dentico nie ma takiego zagrożenia, ponieważ proces wszczepienia implantu zawsze poprzedzony jest kompleksową diagnostyką w technice 3D, która daje gwarancję, że Pacjent będzie narażony na odrzucenie implantu. Skuteczność wszczepienia implantów w naszej klinice wynosi ponad 98%!
3. Większość implantów jest taka sama? istnieją różnice pomiędzy implantami pod względem jakości ? nie wszystkie są takie same! W naszej klinice stosujemy włpącznie implanty wiodącej marki , co zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.
4. Proces implantacji jest długotrwały ?to częsty mit. Wszczepienie implantu trwa zwykle kilkadziesiąt minut, dzięki doświadczeniu i wysokim umiejętnościom specjalistów, wykonujących zabieg wszczepienie implantu. Jednak w niektórych przypadkach może on być poprzedzony koniecznością wykonania dodatkowych zabiegów chirurgicznych ? jeśli u Pacjenta nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej, co umożliwiłoby stabilne zamocowanie implantu. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie leczenia przygotowawczego, jednak zawsze przebiega ono sprawnie, bezboleśnie i nie powoduje żadnych komplikacji.
5. Implanty zębowe wykluczają możliwość wykonania rezonansu magnetycznego– to kolejny mit. Nie ma takiego przeciwwskazania, jednak przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o posiadaniu implantów.

Obok popularnych mitów istnieją również fakty o leczeniu implantologicznym. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzją o leczeniu – kto jest narażony na odrzucenie implantu? Czy implanty możemy użytkować do końca życia?

Fakty o implantach – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, podstawowy fakt: implanty zapobiegają zanikowi tkanki miękkiej i kostnej. Dzięki ich odpowiedniemu obciążaniu z powodzeniem pełnią funkcje zamienników po naturalnych korzeniach zębów. Idealnie odwzorowują warunki w jamie ustnej Pacjenta zarówno pod względem estetycznym, jak również funkcjonalnym. Dzięki wszczepieniu implantów Pacjent może swobodnie spożywać wszystkie pokarmy i w pełni odczuwać ich walory smakowe ? w przeciwieństwie do niektórych protez , mających elementy podniebienne.

Nie u każdego jednak implant będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku dzieci i młodzieży ? ok. 16-25 roku życia implantów się nie wszczepia, ze względu na fakt nie zakończonego jeszcze procesu rozwoju kości szczęki i żuchwy. Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu są również niektóre przewlekłe choroby (zaawansowana osteoporoza, cukrzyca, padaczka, nowotwory).

Umów się na wizytę!

Masz dosyć użytkowania niewygodnych protez, które mogą wypaść w najmniej oczekiwanym momencie? Współczesna implantologia oferuje wiele korzystnych rozwiązań dedykowanych osobom z większymi bądź drobnymi brakami w uzębieniu. Dzięki implantom odzyskasz nie tylko naturalny wygląd uśmiechu, ale również pełną sprawność w jamie ustnej. Warto zgłosić się na leczenie w każdym wieku. Nasi eksperci do wykonaniu precyzyjnej diagnostyki w oparciu o najnowsze technologie komfortowo i bez bólu przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000, a także wypełniając formularz.