ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Jak długo goją się implanty

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
14.11.2023

Implanty stomatologiczne są najtrwalszą i najbardziej skuteczną metodą uzupełnienia ubytków zębowych. Pacjenci chętnie decydują się na to rozwiązanie, ponieważ najlepiej zastępuje naturalne zęby. Implant z uwagi na materiał z jakiego jest wykonany i jego kształt, jest dobrze tolerowany przez organizm, a dzięki odpowiednio dopasowanej koronie prezentuje się bardzo naturalnie. Wykonany z tytanu przejmuje rolę korzenia zębowego. Zabieg wszczepienia implantów zębowych to proces, który składa się z kilku etapów. Pacjenci przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu zadają lekarzowi pytania: jak długo trwa zakładanie implantów, czy to bolesny zabieg i jak długo goją się implanty?
Aby na nie odpowiedzieć należy prześledzić cały proces wszczepienia implantów.

Zakładanie implantów zębowych – jak wygląda zabieg?

Przed założeniem implantów wykonywane są kompleksowe badania diagnostyczne, takie jak pobranie wycisków zębów, tomografia komputerowa oraz przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Nowoczesne kliniki stomatologiczne wykorzystują cyfrowe technologie, takie jak programy do bardzo precyzyjnego projektowania uzupełnień protetycznych. Dzięki temu doskonale dopasowują się do naturalnego uzębienia zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. W przypadku wystąpienia zaniku kości (co może być spowodowane długotrwałym brakiem zęba), wykonywany jest zabieg sterowanej regeneracji kości lub podniesienia dna zatoki szczękowej. Kolejnym etapem jest wszczepienie tytanowych śrubimplantów w kości żuchwy lub szczęki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, a więc pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Na tak założone implanty mocuje się specjalne łączniki, na które po kilku miesiącach będzie założona odbudowa protetyczna. Odpowiednio dopasowana odbudowa protetyczna, w postaci korony lub mostu pozwoli cieszyć się pełnym uśmiechem. Ponadto, przywraca komfort jedzenia, mówienia i czyszczenia zębów bez ryzyka wypadnięcia, co zdarza się w przypadku wyjmowanych protez.

Ile czasu goją się implanty?

Na czas gojenia się implantów wpływają czynniki, takie jak ich umiejscowienie, indywidualne cechy pacjenta, a także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. W sytuacji, gdy konieczne jest uzupełnienie ubytków kości, na założenie implantów trzeba poczekać około 4-6 miesięcy, gdyż tyle czasu potrzeba na regenerację tkanki kostnej. Osteointegracja, czyli proces zrastania się implantu z kością trwa średnio 4-6 miesiące, przy czym szybciej zachodzi w dolnym łuku zębowym (żuchwie), a nieco wolniej w górnym, czyli szczęce. W tym czasie należy szczególną wagę przyłożyć do higieny jamy ustnej i stosować się do wskazań lekarza, aby okres rekonwalescencji przebiegał łagodnie i bez powikłań. Po zakończeniu okresu gojenia możliwe jest założenie uzupełnienia protetycznego.

Podczas gojenia się implantów pacjent musi zwrócić uwagę także na swój dotychczasowy styl życia i dostosować go do nowej sytuacji. W pierwszych dniach po zabiegu wysiłek fizyczny jest niewskazany, jednak w późniejszym czasie, zarówno aktywność fizyczna, jak i dobrze zbilansowana dieta korzystanie wpływają na czas gojenia się implantów. Choroby, takie jak osteoporoza czy cukrzyca, a także używki (papierosy, alkohol) nie są sprzymierzeńcami gojenia się ran. Warto je więc (przynajmniej) na ten czas odstawić.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do DentiCo. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.