Jaki most protetyczny wybrać?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
04.05.2022

Nawet brak jednego zęba niekorzystnie odbija się na estetyce, zdrowiu i funkcjonalności jamy ustnej. Cóż dopiero mówić o większych brakach zębowych! Z tego względu zaleca się uzupełnienia protetyczne. Jedną z możliwości jest most protetyczny.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny to stałe uzupełnienie umożliwiająca uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów. Jego struktura jest bardzo zbliżona do naturalnej struktury uzębienia. Do założenia takiego uzupełnienia wykorzystuje się zdrowe zęby znajdujące się po obu stronach ubytku. To tak zwane zęby filarowe – zostają one oszlifowane, a następnie jest na nich osadzany most. W przypadku braku takich zębów można zastosować implanty. Należy jednak wiedzieć, że nie możemy łączyć w jednym moście implantów z własnymi zębami.
 
 

Jakie są zalety mostu protetycznego?

Mosty protetyczne bardzo dobrze imitują naturalne zęby, co stanowi jedną z ich największych zalet. Most protetyczny może posłużyć jako uzupełnienie nawet trzech sąsiadujących ze sobą zębów. Dzięki temu, że mosty protetyczne są mocowane na stałe, zapewniają też większy komfort niż ruchome protezy. Nie ma ryzyka, że proteza obluzuje się, przemieści czy wręcz wypadnie. Plusem jest także trwałość tego rozwiązania – prawidłowo wykonany i dopasowany most protetyczny może dobrze służyć Pacjentowi nawet przez kilkanaście lat.
 
Most protetyczny przywraca ciągłość łuku zębowego, a przy tym koryguje nieprawidłowy kształt koron zębów.
 
 

Jak zakłada się most protetyczny?

Mosty protetyczne możemy podzielić ze względu na technikę mocowania. Tradycyjne mosty protetyczne są złożone z jednego albo kilku przęseł podtrzymywanych przez korony zamocowane w zębach w sąsiedztwie luk. Taki most można założyć, jeżeli po obu stronach luki znajdują się naturalne zęby. Trzeba oszlifować ich szkliwo, aby zapewnić przestrzeń, która jest konieczna do zamocowania koron w górnej części zębów.
 
Jak już wspomnieliśmy, mosty mogą też być wsparte na implantach zastępujących naturalne zęby – to dobre rozwiązanie dla Pacjentów z większymi brakami zębowymi.
 
Innym typem są mosty wspornikowe, w których przęsło wspiera się na koronie tylko po jednej stronie. Mosty typu Maryland natomiast składają się z przęsła podtrzymywanego przez ramę mocowaną do tylnej części zębów sąsiadujących.
 
Przy najczęściej wybieranym tradycyjnym moście, wspartym na naturalnych zębach, potrzeba kilku wizyt, aby dokonać zamocowanie. Na początku lekarz musi ocenić stan jamy ustnej, aby móc zdecydować, czy w danym przypadku w ogóle jest możliwość odbudowania ubytków w uzębieniu za pomocą mostu protetycznego.
 
Jeżeli decyzja o moście zapadnie i jeżeli będzie on wsparty na naturalnych zębach, to następnym krokiem jest oszlifowanie zębów filarowych oraz pobranie wycisku zarówno ich jak i ich okolicy. Na tym etapie ustala się też kolor uzupełnienia protetycznego, aby nie odbiegało ono barwą od pozostałego uzębienia. Następnie zakładany jest most tymczasowy, aby oszlifowane zęby zostały odpowiednio zabezpieczone. Na kolejnej wizycie usuwa się most tymczasowy, a na jego miejsce zostaje dopasowany, zacementowany i założony most stały.
 
 

Jaki most protetyczny wybrać?

Mosty protetyczne można podzielić też ze względu na materiał wykorzystany do ich wykonania. W DentiCo oferujemy mosty na podbudowie metalowej, cyrkonowe, a także pełnoceramiczne. Który z nich najlepiej wybrać? Od razu uspokajamy – one wszystkie dobrze spełniają swoją rolę, nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre materiały charakteryzują się wyższą jakością i przede wszystkim estetyką niż inne.
 
Mosty na podbudowie metalowej to takie, których zewnętrzna warstwa składa się z porcelany, a wewnętrzna z metalu. Mosty cyrkonowe zrobione są, jak nazwa wskazuje, z cyrkonu, a także częściowo z porcelany.
 
Najkorzystniejszą opcją jednak są mosty pełnoceramiczne. Są one bardzo trwałe, ponieważ porcelana jest odporna na urazy mechaniczne i oddziaływanie czynników chemicznych. Wytrzymują duże obciążenia zgryzowe i zwarciowe. Przez długie lata zachowują swój kształt i kolor.
 
Ale most pełnoceramiczny to nie tylko wysoka wytrzymałość, lecz także estetyka. Materiał, z którego jest wykonany, charakteryzuje się przepuszczalnością światła niemal identyczną jak naturalne szkliwo.
 
Jak już powiedzieliśmy, każdy z wymienionych typów mostów ceramicznych dobrze wywiązuje się ze swoich funkcji, jeśli jednak Pacjent chce mieć protezę z najwyższej półki, to nie ulega wątpliwości, że most pełnoceramiczny jest najlepszym wyborem.
 
 

Wady mostu

Należy jednak zaznaczyć, iż takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Niestety założenie mostu wiąże się z oszlifowaniem często zdrowych zębów sąsiednich. Warto także wspomnieć, że w miejscu gdzie mamy lukę zębową pokrytą zewnętrznym przęsłem z porcelany mimo wszystko będzie postępował znak kości związany z brakiem obecności korzenia zęba w tym miejscu. Zanik ten w perspektywie lat będzie wiązał się z utratą estetyki nad przęsłem. Dodatkowo most wymaga odpowiedniej higieny tak aby zalegające resztki jedzenia i powstająca w zakamarkach płytka nazębna nie przyczyniła się do przewlekłych stanów zapalnych oraz nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Z uwagi na tak duże zmiennych związanych z możliwą odbudową w każdym przypadku konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki – wykonanie zdjęcia RTG oraz przeprowadzenie szczegółowej konsultacji lekarskiej.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli masz luki w uzębieniu i potrzebujesz protetycznego uzupełnienia, most może być odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem. W DentiCo wykonujemy mosty protetyczne w systemie CAD/CAM, umożliwiającym projektowanie i niezwykłą precyzję i dokładność wykonanej odbudowy, co będzie miało przełożenie na jego funkcjonalność i użyteczność.. Nie zwlekaj – możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.