Kamień nazębny ? zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
28.06.2021

Z pewnością każdy z nas słyszał o kamieniu nazębnym, który pojawia się na powierzchni zębów, jeśli przez dłuższy czas po posiłku ich nie wyszczotkujemy. Ten groźny osad jest powodem powstawania wielu niebezpiecznych chorób, z próchnicą oraz paradontozą na czele. Co należy o nim wiedzieć, na czym polega jego powstawanie i jak usunąć kamień nazębny? Postaramy się dokładnie opisać cały proces, a także rozwiać wszelkie wątpliwości!

Proces powstawania kamienia nazębnego

Po każdym posiłku na powierzchni zębów pojawia się płytka bakteryjna, czyli miękka i przezroczysta struktura przypominająca nieco ?śluz”. Można ją łatwo usunąć poprzez szczotkowanie zębów oraz zastosowanie nici dentystycznych. Jednakże, gdy zostanie ona pozostawiona sama sobie na dłuższy czas (zamykający się w kilkudziesięciu godzinach), zacznie ulegać powolnej mineralizacji i przekształcać się w kamień nazębny, którego nie da się wyeliminować przy pomocy szczoteczki lub innych domowych metod. Zauważmy, że kamień nazębny osadza się nie tylko na zębach, może pokrywać także dziąsła oraz zbierać pod ich powierzchnią ? w tzw. kieszonce dziąsłowej.

Skutki osadzania się kamienia nazębnego na uzębieniu

Osadzanie się kamienia nazębnego na zębach przynosi im wiele negatywnych rezultatów. Żyjące w osadzie bakterie po dostarczeniu odpowiednich substancji odżywczych (przede wszystkim cukrów) zaczynają wydzielać substancje o kwaśnym odczynie, które wspomagają erozję szkliwa i stopniowo doprowadzają do jego uszkodzenia. To z kolei tworzy znakomite warunki dla rozwoju próchnicy, czyli choroby będącej jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Sumienna domowa higienizacja uzębienia ma bardzo duże znaczenie, gdyż pozwala na sprawne usunięcie płytki nazębnej, zanim jeszcze przeistoczy się w kamień.

Kamień nazębny osadzony w okolicy dziąseł ? zagrożenie dla przyzębia

Przeważnie kamień nazębny powstaje wzdłuż linii dziąseł ? szorstki osad oraz egzystujące w nim bakterie powodują często ich stan zapalny. Prowadzi to do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak krwawienie wspomnianych dziąseł, ich opuchlizna czy w powolne, nieodwracalne zaniki dziąseł, a także zaniki kości. Ostatecznym efektem będzie powstanie paradontozy, odpowiadającej za rozchwianie uzębienia oraz jego utratę.

Jak usunąć kamień nazębny?

Na początek zaznaczmy, że usunięcie kamienia nazębnego w warunkach domowych nie jest możliwe, a chałupnicze metody mogą tylko doprowadzić do uszkodzenia tkanek zębów lub przyzębia. Eliminacja kłopotliwego osadu wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie doświadczona higienistka przeprowadzi pełen zestaw zabiegów profilaktycznych.

Zabiegiem mającym na celu usunięcie kamienia nazębnego jest skaling. Polega on na skierowaniu w stronę zębów fali ultradźwięków emitowanych przez specjalne urządzenie. Powodują one pękanie kamienia oraz jego odpadanie, co pozwala na jego łatwe wypłukanie z jamy ustnej. Procedura jest mało inwazyjna oraz bezbolesna, gdyż skaler używany w naszym gabinecie pracuje w technologii no pain.

Piaskowanie zębów służy usuwania pozostałych niepożądanych osadów z powierzchni uzębienia. Stosuje się do niego wyrzucaną pod ciśnieniem mieszankę wody oraz specjalnego proszku dentystycznego. Proszek ten w naszym urządzeniu umożliwia w sposób delikatny usunięcie miękkiej płytki nazębnej, zlokalizowanej również poddziąsłowo co ma ogromny wpływ na skuteczność oczyszczania wszystkich okolic w jamie ustnej . Tak jak skaling, procedura jest bezbolesna, gdyż stosowany przez nas piasek dentystyczny jest bardzo delikatny.

Polerowanie zębów ma na celu wygładzenie powierzchni szkliwa tak aby zmniejszyć przyczepność płytki nazębnej. Dodatkowo po jego przeprowadzeniu uzębienie zostaje znacząco odświeżone, gdyż znacznie lepiej odbija światło.

Część pakietu profilaktycznego stanowi rozbudowany instruktaż higieny. Nasza higienistka dobiera dla Pacjenta odpowiednie środki służące pielęgnacji uzębienia oraz opowiada mu, jak powinien dbać o swój uśmiech, aby uchronić się przed powrotem kamienia nazębnego. Wiedza na temat zapobiegania powstawaniu wspomnianego osadu ochroni zęby przed wieloma problemami, zaś sam Pacjent zauważy wyraźną poprawę po wdrożeniu zaleceń eksperta.

Kompleksowy instruktaż higienizacji uzębienia

Gabinetową profilaktykę należy przeprowadzać przynajmniej raz na pół roku, co pozwoli usunąć kamień nazębny i wcześnie wykryć potencjalne zagrożenia w jamie ustnej. Podczas nich ekspert wykona dokładne zdjęcia uzębienia oraz omawia z Pacjentem stan zdrowotny uśmiechu, aby mógł on je dobrze zrozumieć i komfortowo wdrożyć zmiany w swoim stylu życia. Na każdą wizytę tego rodzaju Pacjent przynosi własne przybory czy środki do higienizacji jamy ustnej, a higienistka przeprowadza bardzo dokładny instruktaż poparty praktycznymi ćwiczeniami. Dzięki temu domowa higienizacja będzie znacznie efektywniejsza, co z kolei pozwoli Pacjentowi skuteczniej chronić się przed ponownym nawarstwieniem kamienia nazębnego. Dodatkowo przy regularnych wizytach higienizacyjnych dzięki wykonanym zdjęciom możemy wraz z Pacjentem śledzić postępy w zakresie higieny jamy ustnej.

Usuń kamień nazębny w DentiCo!

Usuwanie kamienia nazębnego oraz biofilmu jest bardzo bezpieczną czynnością, za którą odpowiada profesjonalna higienistka stomatologiczna. Jeśli Twojej jamie ustnej doskwiera kamień nazębny lub inne dokuczliwe osady, umów się na wizytę! Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć, a pełen pakiet zabiegów profilaktycznych zapewni Twojemu uśmiechowi dobre zdrowie i piękny wygląd. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.