ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Kim jest higienistka stomatologiczna?

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
13.11.2020

Wybierając się do gabinetu dentystycznego, w większości wypadków oczami wyobraźni widzimy odzianego w biały strój lekarza, który zajmie się zdrowiem naszego uzębienia. Skojarzenie jest jak najbardziej trafne, jednak zapominamy, że nie jest on jedyną osobą biorącą udział w procesie leczenia stomatologicznego. W każdej klinice nie mniej ważną, choć nieco dyskretniejszą rolę od dentysty odgrywa higienistka stomatologiczna. Kim ona jest i dlaczego jej praca jest tak istotna? O tym dowiecie się w dalszej części.
 
 

Higienistka stomatologiczna ? nie tylko w szkołach?

W dzisiejszych czasach zawód higienistki stomatologicznej przywodzi na myśl miłą panią urzędującą w szkolnym gabinecie, do której udawaliśmy się z bólem zęba (prawdziwym lub symulowanym). Jest to błędne rozumowanie, bo chociaż nazwa jest tożsama, to higienistka stomatologiczna ma niewiele wspólnego z higienistką szkolną, zajmującą się utrzymaniem ogólnego zdrowia uczniów.
 
Przede wszystkim higienistka stomatologiczna odpowiada za należyte promowanie i edukację profilaktyki jamy ustnej. Można rzec, że jest ona swego rodzaju ?przewodnikiem? Pacjenta w walce z wieloma problemami, np. paradontozą, próchnicą, halitozą (nieprzyjemnym zapachem z ust) czy nadwrażliwością zębów. Właśnie higienistka zademonstruje technikę poprawnego szczotkowania zębów oraz pomoże dobrać wszelkie akcesoria przeznaczone do codziennej higienizacji. Higienistki stomatologiczne wykonują zabiegi profilaktyczne, takie jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków), piaskowanie, polerowanie czy infiltracja próchnicy na wczesnym etapie jej rozwoju. Do zakresu ich obowiązków należy także przeprowadzanie niektórych zabiegów stomatologii estetycznej, np. wybielania zębów.
 
 

Dyskretna pomoc w każdej klinice

Higienistka stomatologiczna jest ekspertem w dziedzinie środków służących pielęgnacji jamy ustnej. W klinice DentiCo osobiście testuje na sobie wszelkie pasty do zębów czy szczoteczki, pomaga także Pacjentowi w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu i środków pozwalających na osiągnięcie jak najlepszych efektów domowej higienizacji. Warto zaznaczyć, że higienistki posiadają również wiedzę na temat nawyków żywieniowych odbijających się na zdrowiu jamy ustnej, chętnie służąc radą w tym zakresie.
 
Chociaż higienistki stomatologiczne są samodzielnie pracującymi osobami i we własnej osobie wykonują pewne zabiegi oraz pracują z Pacjentem, mają też uprawnienia do asystowania stomatologom podczas leczenia. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, gdyż zadaniem tym zajmują się asystentki stomatologiczne. Nie mniej ważny jest wkład higienistek w edukację ? niejednokrotnie można spotkać je w szkołach czy przedszkolach, gdzie dokładnie tłumaczą dzieciom, jak poprawnie dbać o stan uzębienia.
 
Jak widać, zawód higienistki stomatologicznej jest dużo bardziej odpowiedzialny, niż się z pozoru może wydawać. Stanowi ona nieocenioną pomocą objawiającą się w wielu codziennych sytuacjach, dlatego warto wybrać swoją zaufaną higienistkę, tak jak często robimy to z lekarzami rodzinnymi, fryzjerami, mechanikami czy kosmetyczkami.
[display-posts id=”2907″ include_title=”false” include_excerpt_dash=”false” include_content=”true”]
 

Jakie kwalifikacje ma higienistka stomatologiczna?

Możliwość pracy jako higienistka stomatologiczna uzależniona jest od posiadania dyplomu szkoły medycznej lub ukończenia studiów medycznych. Na tej podstawie Ministerstwo Edukacji Narodowej wydaje odpowiednie uprawnienia zezwalające na wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Jak w każdym zawodzie związanym z medycyną, higienistka stomatologiczna musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę ze względu na wciąż rozwijające się technologie i coraz nowsze rozwiązania wypracowywane przez stomatologię. Dlatego higienistka nieustannie musi pogłębiać swoje kompetencje na specjalistycznych kursach i szkoleniach, aby być na bieżąco z wszelkimi nowinkami i możliwościami udostępnianymi przez medycynę. Warto wspomnieć, że higienistki stomatologiczne poświęcają sporo czasu na rozmowy z Pacjentami oraz ogólne budowanie ich świadomości na temat zagadnień związanych z profilaktyką. Często osobiście wykonują także różnego rodzaju zabiegi.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli masz wątpliwości odnośnie przeprowadzanej przez Ciebie domowej higienizacji albo Twoje zęby borykają się z nieestetycznymi przebarwieniami lub kamieniem nazębnym, umów się na wizytę w klinice DentiCo! Nasze higienistki udzielą ci dokładnego instruktażu odnośnie dbania o higienę jamy ustnej oraz przeprowadzą kompleksową profilaktykę, która pomoże Twojemu uśmiechowi w zachowaniu zdrowia na długie lata! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer +48 586 005 000 lub wypełnij formularz. Nasze rejestratorki z pewnością pomogą Ci wybrać dogodny termin spotkania.