ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Krwawienie dziąseł – co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
Autor: Magdalena Żebrowska?Kazimierczyk
17.04.2024

Krwawienie dziąseł jest często ignorowanym objawem, który jednak może być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych. Poznanie jego przyczyn oraz odpowiednie leczenie jest więc ważne, by utrzymać zdrowie nie tylko jamy ustnej, ale także całego organizmu. Warto więc zrozumieć, co może prowadzić do krwawienia dziąseł i jak sobie z nim radzić.

Stan zapalny a krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł jest spowodowane stanem zapalnym. Bakterie gromadzące się na zębach i dziąsłach prowadzą do zapalenia tkanek dziąsłowych, co powoduje nadwrażliwość i krwawienie nawet przy najmniejszym dotyku. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, stres czy niektóre choroby, takie jak cukrzyca, mogą przyczyniać się do rozwoju tego stanu zapalnego.

Krwawienie dziąseł a niedobory witamin

U dzieci i dorosłych, krwawienie dziąseł może być także związane z niedoborami witamin. Ludzki organizm potrzebuje różnych składników odżywczych, aby funkcjonować prawidłowo, a niedobory mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym także do krwawienia dziąseł. Witamina C, K, D oraz żelazo są istotne dla zdrowia dziąseł i zębów. Dodatkowo koenzym Q10, który jest składnikiem odżywczym wnikającym do komórek przyzębia, może mieć pozytywny wpływ na zapobieganie parodontozie oraz wspierać procesy naprawcze. Nie można również zapomnieć o witaminach z grupy B, które są niezmiernie ważne w zdrowiu śluzówek.

U kobiet w ciąży, krwawienie dziąseł może pojawić się w II lub III trymestrze i nie powinno być bagatelizowane. Niedobory wapnia, kluczowego dla zdrowia kości i zębów, mogą być jedną z przyczyn tego zjawiska. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej mogą wpływać na stan dziąseł i zębów. W tym okresie szczególnie ważne jest zadbanie o zrównoważoną dietę oraz odpowiednią suplementację, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych, które mogą prowadzić do krwawienia dziąseł.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – zadbaj o profilaktykę

Aby nie dopuścić do pojawienia się krwawienia dziąseł, należy przestrzegać zasad regularnej i odpowiedniej higiena jamy ustnej. Oprócz prawidłowego szczotkowania zębów ważne jest stosowanie nici dentystycznych, wyciorków lub irygatorów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dobrze jest także wykonywać regularne badania krwi, które bardzo często mogą wykryć podstawowe niedobory składników odżywczych. Wówczas warto postawić na zbilansowaną dietę, zdrowie jelit oraz żołądka. W takich sytuacjach często zalecana jest także suplementacja.

Całkiem świeżym i mniej znanym tematem są probiotyki do jamy ustnej, które odpowiednio dobrane przez specjalistę mogą wspierać Pacjentów przy wielu problemach na poziomie jamy ustnej – w tym również w redukcji stanów zapalnych. Należy także podkreślić, iż często stosowana praktyka w postaci nagminnego używania płukanek doustnych na dłuższą metę może pogorszyć problem. Jest to spowodowane tym, że płyny te zabijają wszystkie bakterie w jamie ustnej, a należy pamiętać, iż jama ustna podobnie jak jelita posiada swój kompleks mikrobiotyczny, który stoi na straży zdrowia jamy ustnej jak również całego ciała.

Kiedy skontaktować się z dentystą lub higienistką stomatologiczną?

Jeśli krwawienie dziąseł jest częste, występuje przy wykonywaniu codziennych czynności higienicznych, warto skonsultować się ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Ignorowanie tego problemu może prowadzić bowiem do poważniejszych komplikacji. Mowa tutaj między innymi o rozwinięciu się paradontozy, a także naruszeniu bariery śluzówkowej jamy ustnej co będzie umożliwiało przedostawanie się bakterii z jamy ustnej co wszystkich części ciała

Dowiedz się więcej

Nasz gabinet dentystyczny oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną, więc zachęcamy do skorzystania z naszych usług i umówienia się na wizytę już dziś. W tym celu wystarczy do nas zadzwonić pod numer +48 586 005 000 lub wykorzystać możliwość wypełnienia wygodnego formularza kontaktowego.