ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Na czym polega deprogramacja zgryzu metodą Koisa?

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
15.10.2021

Borykasz się z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego?

Stale towarzyszy Ci dyskomfort podczas żucia pokarmów, bóle głowy, szumy w uszach, przeskakiwanie żuchwy podczas szerokiego otwarcia ust, a może problemem są mocno starte i zniszczone zęby? Przyczyna tych dolegliwości może tkwić w nieprawidłowej okluzji, czyli zaburzonej relacji pomiędzy zębami górnymi i dolnymi. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości konieczne jest dotarcie do źródła problemu. W tym celu warto skorzystać z deprogramacji zgryzu metodą Koisa. Jest to jedna z najskuteczniejszych i najprostszych metod diagnostycznych wykorzystywana w leczeniu zaburzeń okluzji.

Czym jest okluzja?

Okluzja to odpowiednia relacja między zębami górnymi i dolnymi. W przypadku gdy zęby szczęki i żuchwy nie stykają się ze sobą prawidłowo, dochodzi do zaburzeń okluzji, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które może prowadzić nawet do utraty zębów! Przyczyny choroby okluzyjnej mogą być złożone. Często dotykają Pacjentów, którzy na co dzień borykają się z silnym stresem, co może się objawiać mocnym, mimowolnym zaciskaniem szczęk i zgrzytaniem zębami, występującym głównie w porze nocnej. Choroba okluzyjna często ma również źródło w różnych wadach zgryzu, nieprawidłowym wyrżnięciu się zębów mądrości ,bądź nieodpowiedniej dopasowaniu wypełnienia -plomby .Złe nawyki mogą również prowadzić do zaburzeń okluzji ? m.in. obgryzanie paznokci, częste żucie gumy, czy gryzienie długopisu.

Istnieją charakterystyczne symptomy, które mogą sygnalizować chorobę okluzyjną i z pewnością ich obecność powinna nas skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Jednym z najważniejszych aspektów w leczeniu choroby okluzyjnej jest postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoznanie źródła dolegliwości, które jest odpowiedzialne za powstawania nieprawidłowej okluzji. Często wymaga to współpracy specjalistów z wąskich dziedzin stomatologii i fizjoterapii.

Kompleksowe leczenie zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym

W Dentico priorytetowo podchodzimy do kwestii kompleksowego leczenia. Koncentrujemy się na rozpoznaniu wszystkich przyczyn dolegliwości Pacjenta, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie i wysokie kompetencje z wąskich dziedzin stomatologii, co pozwala na wnikliwe i skuteczne opracowanie metodyki leczenia. Pierwszym jego etapem jest zawsze rzetelna konsultacja, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i zapoznaje się z historia choroby Pacjenta. Następnie przeprowadzane jest kilkuetapowe badania diagnostyczne zgryzu, czyli deprogramacja , po której przeprowadzeniu realizowany jest dalszy plan leczenia Pacjenta.

Leczenie interdyscyplinarne przy udziale specjalistów z różnych działów stomatologii ,jak również fizjoterapia gwarantują pomyślny i komfortowy dla Pacjenta przebieg terapii. Celem deprogramacji jest przywrócenie prawidłowego położenia żuchwy względem szczęki. Przyjrzymy się zatem jego poszczególnym etapom.

Na czym polega diagnozowanie metodą deprogramacji?

W DentiCo proces deprogramacji zgryzu jest przeprowadzany w ciągu 3-5 wizyt. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dogłębny wywiad medyczny oraz niezbędne badania diagnostyczne. Lekarz pobiera wyciski szczęki i żuchwy. Często niezbędne jest również wykonanie zdjęcia pantomograficznego ,zdjęcia fotograficzne oraz RTG szyi w różnym ustawieniu. Pozwalają one na zobrazowanie kości oraz wszelkich zwyrodnień, złamań czy zmian nowotworowych. Stomatolog może również zmierzyć w pomocy podręcznych przyrządów (np.linijki) szerokość zwarcia obu szczęk Pacjenta. Na podstawie kompletu wszystkich badań w laboratorium protetycznym wykonywany jest spersonalizowany deprogramator .

Podczas drugiej wizyty do użytku Pacjenta oddawany jest deprogramator oraz z instrukcją użytkowania. Jest to rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego, który należy codziennie użytkować przez okres od 14- 21 dni z przerwami na higienę jamy ustnej i jedzenie. Deprogramator umożliwia ?wykasowanie? dotychczasowej pamięci mięśniowej, która powodowała nieprawidłowe ułożenie żuchwy w stosunku do szczęki w tzw. zgryzie nawykowym. Deprogramator pozwala żuchwie przyjąć wygodną i bardziej zrelaksowaną pozycję, która prowadzi do poprawnego ułożenia szczęk.

Podczas kolejnej wizyty rejestrowane jest nowe ustawienie szczęki i zuchwy względem siebie . Umożliwia on przeniesienie informacji na temat zgryzu Pacjenta i zachowania mięśni twarzy po deprogramacji do artykulatora. Podczas tej wizyty pobierane są ponownie wyciski uzębienia w celu wykonania modeli diagnostycznych. Są one niezbędne do ustalenia docelowego zgryzu Pacjenta.

Kolejnym etapem jest analiza zwarcia, mająca na celu ocenę i sprawdzenie prawidłowego rozłożenia sił i kontaktów zwarciowych zębów, a także diagnozę poprawnego funkcjonowania narządu żucia. Niezbędne do tego są zdjęcia radiologiczne i cyfrowe fotografie twarzy Pacjenta oraz gipsowe modele zębów po deprogramacji umieszczone w artykulatorze. Artykulator pełni funkcję symulatora ruchów żuchwy Pacjenta oraz pracy jego stawów. Umożliwia rejestrację relacji przestrzennej zębów w odniesieniu do pozostałych elementów czaszki, w tym głównie do stawów skroniowo-żuchwowych. Końcowym etapem jest ustalenie optymalnego sposobu leczenia w oparciu o wykonaną analizę zgryzu Pacjenta. Nadrzędnym celem leczenia jest korekta zwarcia zębów jamie ustnej oraz wyeliminowanie wszelkich dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Warto zaznaczyć, iż zaprzestanie noszenia deprogramatora przywraca ?stare? ułożenie szczęki i żuchwy, dlatego niezbędne jest wdrożenie kompleksowego planu leczenia, które w zależności od konkretnego przypadku może obejmować terapię ortodontyczną, leczenie protetyczne, chirurgiczne oraz fizjoterapię. Mając na uwadze te czynniki, dobrze jest zdecydować się na leczenie w klinice stomatologicznej, w której holistyczne podejście do leczenia jest standardem.

Umów się na wizytę!

Odczuwasz bolesne dolegliwości związane z pracą stawu skroniowo-żuchwowego, które na co dzień objawiają się ?trzaskaniem? lub przeskakiwaniem żuchwy? A może niepokoi Cię zniszczony wygląd uzębienia i chcesz poznać przyczynę startych lub ukruszonych zębów? Jeśli silne dolegliwości bólowe mają powtarzalny charakter i obniżają komfort codziennego funkcjonowania, nie odwlekaj wizyty u stomatologa. W DentiCo nasz interdyscyplinarny zespół ekspertów w oparciu o deprogramację zgryzu pomaga skutecznie pokonać chorobę okluzyjną i zniwelować wszelkie dolegliwości w stawie skroniowo- żuchwowym. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 586 005 000 .