ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Niewidoczne nakładki ortodontyczne

Mateusz Borowy
Autor: Mateusz Borowy
20.04.2021

W związku ze zbliżającą się wiosną, większość z nas marzy o odświeżeniu swojego wizerunku. Jest to sprzyjający czas również ze względu na planowane kameralne rodzinne uroczystości, czy wyjazdy urlopowe. Z pewnością ważne chwile warto uwiecznić na fotografiach, które wkleimy do rodzinnego albumu. Nie każdy jednak będzie czuł się swobodnie i komfortowo ze względu na rozmaite wady ortodontyczne, które negatywnie rzutują na estetykę naszej twarzy, przez co rzadziej się uśmiechamy, a często wręcz zasłaniamy usta w obawie negatywną oceną innych. Względy wizualne stanowią dobrą motywację do podjęcia leczenia ortodontycznego, jednak nie są jedynym problemem osób obarczonych wadami zgryzu. Istotną sprawą jest dla nich również utrata pełnej funkcjonalności w jamie ustnej powodująca na co dzień szereg utrudnień. Niebagatelną rolę pełnią również czynniki psychologicznie, które stanowią dużą barierę w kontaktach z innymi ludźmi. Krzywy zgryz może stać się bowiem powodem niższej samooceny, utraty pewności siebie czy nawet wycofania z życia towarzyskiego. To jednak nie koniec problemów. Nieprawidłowa relacja zębów i szczęk jest poważną przeszkodą w codziennych prozaicznych czynnościach, takich jak dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia, będące siedliskiem bakterii. Sprzyja to powstawaniu zmian próchnicowych oraz chorób przyzębia, do których należy paradontoza, która skutkuje całkowitą utratą zębów. Aby uniknąć wielu poważnych konsekwencji, warto odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.
Współczesna ortodoncja oferuje sporo możliwości komfortowej terapii w oparciu o zastosowanie nowoczesnych technologii, umożliwiających dyskretną korektę wad zgryzu.

Niewidoczne aparaty ortodontyczne

W Dentico nasz zespół ekspertów chętnie podejmuje ambitne wyzwania, proponując miłośnikom nowoczesnych rozwiązań w ortodoncji, dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań metody terapii. Przykładem jest leczenie nowoczesnymi aparatami w formie przezroczystych nakładek niewidocznych na zębach. Jest to najbardziej dyskretna z obecnie dostępnych na rynku metod leczenia ortodontycznego, dlatego też cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Pacjentów, którzy często podkreślają, że osoby z ich otoczenia nie były świadome odbywanego przez nich leczenia ortodontycznego. Dzięki temu czuli się pewnie i komfortowo w sytuacjach zawodowych bądź towarzyskich. Dużym atutem tej metody jest również możliwość przeniesienia leczenia do środowiska cyfrowego. Umożliwia to ścisłe zaplanowanie i kontrolę terapii, która jest na bieżąco monitorowana przez lekarza na dedykowanej stronie portalu. Zapewnia to wysoką skuteczność i efektywność leczenia, które jest prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza i nie wymaga od Pacjenta częstych wizyt u ortodonty.

Niewątpliwą zaletą tych innowacyjnych aparatów jest również ich funkcjonalność. Pacjent ma możliwość wyjmowania ich podczas posiłków, higieny jamy ustnej oraz jeśli czuje taką potrzebę podczas ważnych spotkań. Pomimo iż nakładki są niemal niewidoczne, to są Pacjenci, którzy chcą mieć całkowitą pewność, że ich rozmówca przy bliskim kontakcie nie dostrzeże nakładki na zębach.

Warto również wspomnieć o całościowych kosztach terapii, które w przypadku aparatów nakładkowych są zbliżone do leczenia przy pomocy tradycyjnych aparatów, jednak wysoka funkcjonalność ich użytkowania znacznie przewyższa zalety poprzedników. Dlatego to rozwiązanie rekomendujemy osobom, którym zależy na dyskretnej i komfortowej formie terapii przy zastosowaniu estetycznych łuków zębowych.

Jak działają nakładki ortodontyczne?

Nakładki ortodontyczne są stosowane w leczeniu różnych problemów zgryzowych. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych metod, ich podstawową rolą jest wyrównywanie wad zgryzu poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na uzębienie. Nieprawidłowo ustawione względem siebie zęby powodują dysfunkcję zgryzu, szybciej się ścierają oraz przyczyniają się do powstawania ubytków. Dzięki zastosowaniu nakładek zęby stopniowo przesuwają się do właściwej pozycji. Dużą zaletą tej metody jest wygoda i komfort ich codziennego użytkowania. Aby terapia przyniosła zamierzone efekty, aparat nakładkowy należy nosić 22 ? 23 godziny na dobę, zdejmując go jedynie do posiłków i codziennej higieny jamy ustnej. Ważną sprawą jest częstotliwość noszenia aparatu, ponieważ to od niej zależy stopień korekty wady zgryzu.

Innowacyjna metoda cyfrowego leczenia

Pierwszym etapem leczenia jest wizyta konsultacyjna, podczas której wykonywane są zdjęcia zewnętrzne i wewnętrzne uzębienia, a także lekarz przy użyciu skanera wewnątrzustnego dokonuje cyfrowych pomiarów uzębienia. Następnie pomiary uzębienia zostają przekonwertowane do postaci cyfrowej i w takiej formie poddawane są analizie przez ekspertów w zakresie ortodoncji.

Plan leczenia jest udostępniony w formie symulacji 3D. Na tym etapie Pacjent ma możliwość oceny projekcji swojego uśmiechu jeszcze przed rozpoczęciem właściwego procesu leczenia.

Warto podkreślić, że leczenie nakładkami jest wspierane innowacyjnym oprogramowaniem, które prezentuje sekwencję ruchu zębów podczas terapii, co zwiększa jej efektywność i umożliwia przewidzenie rezultatów. Zastosowanie tej metody leczenia jest wygodnym dla Pacjenta rozwiązaniem, ponieważ otrzymuje on zestaw spersonalizowanych nakładek oraz instrukcję ich użytkowania bez konieczności częstych wizyt kontrolnych w gabinecie. Nad całością procesu stałą kontrolę sprawuje lekarz, który w środowisku cyfrowym śledzi zgodność przebiegu leczenia z planem.

Po wykorzystaniu przez Pacjenta wszystkich przezroczystych nakładek retencyjnych, należy ponownie wykonać skan uzębienia, by porównać efekt końcowy z planowanym idealnym modelem uzębienia 3D i w razie konieczności ponownie przesłać zestaw nakładowy. Jeśli pomiar kontrolny wykaże konieczność zastosowania dodatkowych nakładek, następuje ich produkcja oraz wysyłka wraz z retainerem do Pacjenta. Nie zmienia to pierwotnego ustalonego kosztu leczenia.

Co możesz teraz zrobić?

Wada zgryzu bywa dla wielu osób źródłem prawdziwych kompleksów. Krzywe uzębienie sprawia, że twarz wygląda mniej atrakcyjnie, a wykonywanie codziennych czynności bywa utrudnione. Współczesna ortodoncja oferuje szereg metod korekty zgryzu, w pełni komfortowych dla Pacjenta i ściśle dopasowanych do jego potrzeb. Dzięki cyfrowej metodzie leczenia ortodontycznego przy pomocy nowoczesnych nakładek ortodontycznych możesz szybko i dyskretnie uporać się z problemem wady zgryzu! Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 586 005 000 lub wypełnij formularz. Rejestratorki odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i pomogą wybrać zadowalający termin spotkania.