ul. Kołobrzeska 5/7, Gdańsk
  +48 58 600 50 00
Umów wizytę Online  

Pełna diagnostyka przed leczeniem ortodontycznym – dlaczego to tak ważne?

Mateusz Borowy
Autor: Mateusz Borowy
18.03.2024

Ortodoncja, jako dziedzina stomatologii zajmująca się korektą wad zgryzu i nieprawidłowości w ułożeniu zębów, odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnianiu zdrowia jamy ustnej oraz estetyki uśmiechu. Jednak przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, kluczową rolę odgrywają osobne wizyty, które pozwalają lekarzowi na dokładną ocenę stanu Pacjenta, określenie indywidualnych potrzeb oraz opracowanie planu leczenia odpowiedniego dla konkretnego przypadku. Poniżej omówimy wartość niektórych z tych wizyt.

Wizyta konsultacyjna

Podczas osobnej wizyty konsultacyjnej, ortodonta dokładnie ocenia stan jamy ustnej Pacjenta. Proces ten obejmuje nie tylko ocenę ułożenia zębów i zgryzu, ale także ocenę stanu przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki temu lekarz może zidentyfikować wszelkie istniejące problemy stomatologiczne, które mogą mieć wpływ na plan leczenia ortodontycznego. Na tej wizycie także lekarz ortodonta może porozmawiać z Pacjentem na temat jego oczekiwań. Następnie Pacjent zostaje skierowany na dalsze wizyty konieczne do przygotowania i przedstawienia planu leczenia.

Wizyta Diagnostyczna

Na tej wizycie zostają przeprowadzone wszelkie działania diagnostyczne takiej jak zdjęcia foto, skany cyfrowe uśmiechu lub tradycyjne wyciski. Materiał ten zostanie zapisany w karcie Pacjenta, aby później mógł zostać wykorzystany przez ortodontę w celu przygotowania szczegółowego oraz indywidualnego planu leczenia.

Przedstawienie Planu Leczenia

Każdy Pacjent jest inny, dlatego też istotne jest zrozumienie jego indywidualnych potrzeb. Podczas kolejnego spotkania z ortodontą, Pacjent zostaje zapoznany ze spersonalizowanym planem leczenia, który będzie uwzględniał zarówno aspekty medyczne, jak i estetyczne. Plan ten będzie uwzględniał także rodzaj aparatów ortodontycznych, czas trwania leczenia, częstotliwość wizyt kontrolnych oraz wszelkie dodatkowe procedury, które mogą być konieczne w danym przypadku, na przykład ekstrakcje zębów lub chirurgiczne interwencje ortodontyczne. Etap ten jest bardzo istotny z punktu widzenia posiadania wszelkich najważniejszych informacji, z którym Pacjent powinien zostać zapoznany przed rozpoczęciem całego procesu leczenia ortodontycznego.

Przed założeniem aparatu

Zanim dojdzie do założenia aparatu, Pacjent zostaje skierowany na badanie stomatologiczne celem zdiagnozowania czy wszystkie zęby są zdrowe oraz czy nie powinno być przeprowadzone żadne dodatkowe leczenie. Niektórzy z Pacjentów zostaną również skierowani na fizjoterapię, która również może mieć bardzo duże znaczenie dla powodzenia późniejszego leczenia.

Kolejny istotny krok to wizyta w gabinecie higieny, gdzie zęby zostają oczyszczone tak, aby można było na nie założyć aparat, jednak to nie wszystko. Przy spotkaniu z higienistką Pacjent zostaje również poinstruowany jeśli chodzi o nowe nawyki higieniczne, a także zostaną dobrane indywidualne przybory oraz środki do pielęgnacji jamy ustnej, tak aby cały proces leczenia ortodontycznego przebiegał bez problemów związanych z utrudnioną higieną.

Dowiedz się więcej

Pierwsza wizyta konsultacyjne przed podjęciem leczenia ortodontycznego odgrywa istotną rolę w zapewnieniu skuteczności, bezpieczeństwa oraz satysfakcji Pacjenta. Jeśli rozważacie leczenie ortodontyczne zapraszamy na pierwszą wizytę do naszego gabinetu. Zapiszecie się na nią telefonicznie +48 586 005 000 lub przy użyciu formularza kontaktowego.