Proteza na implantach

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
08.09.2022

Czym proteza na implantach różni się od innych protez? Czy jest dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących protetycznej rekonstrukcji uzębienia?

Czym jest proteza na implantach?

Żeby wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zacząć od tego, czym właściwie są implanty. Otóż jest to rodzaj niewielkich śrubek o medycznym zastosowaniu – są one wszczepiane w miejsca po korzeniach zębowych. Implanty najczęściej są wykonane z tytanu. Jest to biokompatybilny materiał, co oznacza, że nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce. Dzięki temu implanty nie zostają odrzucone. Integrują się z tkanką kostną (to proces osteointegracji) i są przez nią obrastane. W ten sposób stają się stabilną podstawą, na której można zamocować protezę.

Jak mocuje się protezę na implantach?

Pierwszym krokiem na drodze do zrekonstruowania uzębienia za pomocą protezy na implantach jest wizyta konsultacyjna. Lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny oraz wykonuje szczegółową diagnostykę. Chodzi o to, by można było dokonać rzetelnej oceny warunków anatomicznych i zdrowotnych Pacjenta, potwierdzić brak przeciwwskazań do leczenia implantologicznego i określić, czy można od razu przystąpić do wszczepienia implantów, czy też potrzebne będą wcześniej odpowiednie zabiegi przygotowawcze (na przykład w przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej można przeprowadzić sterowaną regenerację kości).

Samo wszczepienie implantów nie zajmuje dużo czasu – zwykle na jeden implant trzeba poświęcić około dwudziestu minut. Dzięki nowoczesnym znieczuleniom zabieg przebiega bezboleśnie. Protezy jednak nie mocuje się bezpośrednio po wszczepieniu implantów. Trzeba odczekać, aby naruszone podczas zabiegu tkanki się wygoiły, a implanty zintegrowały z kością, co może potrwać nawet pół roku. Dopiero po upływie tego czasu można przystąpić do zamocowania protezy.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Proteza jest spersonalizowana, czyli wykonywana indywidualnie dla każdego Pacjenta, musi bowiem odpowiadać warunkom anatomicznym jego jamy ustnej. Do tego celu pobierany jest wycisk zębów. Na jego podstawie powstaje gipsowy odlew, który z kolei służy protetykowi za wzór do wykonania docelowej protezy.

Po zamocowaniu i zaakceptowaniu protezy przez Pacjenta, lekarz udziela instruktażu, w jaki sposób dbać o protezę. Proteza na implantach może być naprawdę trwałą rekonstrukcją, jeżeli odpowiednio zadba się o jej higienę, dlatego jest to kwestia, której koniecznie trzeba dopilnować.

Dobry dentysta, stomatolog Gdańsk

Proteza na implantach – czy warto?

To, jaką protezę wybierze Pacjent, zależy od jego potrzeb i oczekiwań. Protezy na implantach w wielu aspektach prezentują wyższą jakość niż tradycyjne protezy ruchome. Jedną z najważniejszych różnic jest ta, że te ostatnie jedynie częściowo przywracają funkcjonalność jamy ustnej, podczas gdy protezy na implantach przywracają ją w pełni. Z ich pomocą można spożywać nawet twarde pokarmy.

Co więcej, nosząc protezę na implantach można w pełni cieszyć się smakiem potraw. Nie jest to takie oczywiste w przypadku innych protez, ponieważ protezy ruchome posiadają część podniebienną, a ta, blokując podniebienie wraz ze znajdującymi się na nim receptorami smakowymi, ogranicza doznania podczas jedzenia. Proteza na implantach nie ma części podniebiennej, nie przytępia więc smaku.

Umocowanie protezy na implantach ma też duże znaczenie dla fizjologicznego przenoszenia sił żucia. W tradycyjnych protezach ruchomych siły żucia są przenoszone na błonę śluzową, natomiast w protezie na implantach to obciążenie jest przenoszone na kość. W ten sposób proteza zapobiega zanikowi kości (bo trzeba wiedzieć, że kość zanika, jeśli nie jest odpowiednio obciążana).

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Oczywiście duże znaczenie dla Pacjentów ma również estetyka protezy. Ponieważ proteza na implantach jest przygotowywana na wymiar w oparciu o wycisk zębów, bardzo dobrze rekonstruuje wygląd naturalnego uzębienia. Proteza nie ma widocznych elementów mocujących, toteż nic nie zaburza estetyki uśmiechu.

Proteza na implantach ma dużą wytrzymałość. Jest odporna na ścieranie i przebarwienia, a także na wysokie temperatury, można więc nawet gorące posiłki spożywać bez obawy.

Co możesz teraz zrobić?

Marzysz o odzyskaniu pełnego uśmiechu? Protetyczna rekonstrukcja uzębienia może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Przyjdź do DentiCo, przyjrzymy się problemowi i wspólnie wybierzemy protezę, która najlepiej będzie odpowiadać twoim potrzebom i oczekiwaniom. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.