Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Tomasz Piekarz
Autor: Tomasz Piekarz
08.07.2022

Czym są wypełnienia w stomatologii? Jaką pełnią rolę w leczeniu zębów? Jakie są ich rodzaje i czym różnią się między sobą?

Wypełnienia stomatologiczne – co to takiego?

Wypełnienia stomatologiczne to właśnie to, co potocznie określa się często jako ?plomby? (nie jest to fachowe określenie – lepiej używać właśnie terminu ?wypełnienia?). Pozwalają zębowi uszkodzonemu przez próchnicę przywrócić kształt i pełną funkcjonalność. W przypadku, gdy ząb zostaje zaatakowany przez próchnicę, leczenie w gabinecie stomatologicznym polega na tym, że usuwa się tkanki zęba dotknięte zmianami chorobowymi, a następnie ubytek uzupełnia się właśnie za pomocą wypełnienia z odpowiedniego materiału.

Wypełnienie zęba odbudowuje więc jego brakującą część. To ważne nie tylko ze względu na estetykę i na to, by móc znów w pełni korzystać z zęba. Wypełnienie zamyka też przestrzeń, do której w przeciwnym razie mogłyby się przedostawać bakterie – a zatem rolą wypełnień zębów jest również zabezpieczenie zęba przed próchnicą.

W stomatologii stosowane są różne typy wypełnień – czynnikiem, który wyróżnia ich poszczególne rodzaje, jest oczywiście rodzaj zastosowanego materiału.

Wypełnienia amalgamatowe

Plomby amalgamatowe były kiedyś w powszechnym użyciu, ale obecnie odchodzą już do lamusa. W wielu krajach ich stosowanie jest zakazane. W Polsce można jeszcze spotkać je w gabinetach finansowanych przez NFZ. Natomiast decyzją Ministra Zdrowia z lipca 2022 roku również w Polskich gabinetach refundowanych amalgamaty zostaną w najbliższym czasie zlikwidowane przede wszystkim na ich szkodliwe działanie na organizm ludzki. 

W DentiCo nie oferujemy Pacjentom wypełnień amalgamatowych, ponieważ liczy się dla nas zapewnienie najlepszej jakości wypełnień, amalgamaty natomiast pozostawiają wiele do życzenia. Wprawdzie wypełnienia amalgamatowe cechują się wytrzymałością, ale ich metaliczny kolor odcinający się od naturalnej części zęba, zaburza estetykę uśmiechu. Oprócz tego takie wypełnienia nie łączą się ściśle ze szkliwem i zębiną, co stwarza okazję bakteriom do wnikania w szczeliny tworzące się między wypełnieniem a tkanką zęba. 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Do tego wypełnienia amalgamatowe starej generacji mogą być szkodliwe dla całego organizmu. Zawarta w nich rtęć jest w sposób ciągły uwalniana do jamy ustnej, szczególnie podczas żucia, zgrzytania zębami oraz spożywania gorących napojów. Przenika do różnych części ciała i może kumulować się w tkankach. Opary rtęci z wypełnień amalgamatowych z fazą gamma 2 mogą przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego krwi, alergii, przewlekłych stanów zapalnych dziąseł, paradontozy, zaburzeń widzenia i słuchu, uszkodzeń nerek i płuc. Szczególne zagrożenie stanowią dla kobiet w ciąży i ich rozwijających się dzieci.

Wypełnienia kompozytowe

Skoro amalgamaty są już dziś przestarzałe, to jakie wypełnienia są standardem w nowoczesnej stomatologii? Obecnie są to wypełnienia kompozytowe. Kompozyt to materiał składający się z reguły z bardzo drobnych cząsteczek szkła rozprowadzonych w spoiwie żywiczym. Wykonane z niego wypełnienia to plomby światłoutwardzalne – docelową twardość uzyskują dzięki naświetlaniu specjalną lampą.

W czym wypełnienia z materiałów kompozytowych są lepsze od amalgamatowych? Tym, co zwraca uwagę już na pierwszy rzut oka, jest ich nieporównywalnie lepsza estetyka. Wypełnienia amalgamatowe odróżniają się wyraźnie od naturalnych tkanek zęba, podczas gdy kompozyty mogą zostać idealnie dopasowane kolorystycznie do barwy naturalnych zębów. Oprócz tego plomba kompozytowa jest nakładana warstwowo, co umożliwia oszczędzenie większej części zdrowej części zęba niż w przypadku amalgamatu. Utwardzanie światłem sprawia, że wypełnienie od razu osiąga swoją docelową twardość. Wypełnienia takie są też szczelniejsze i mają wysoką odporność.

Co możesz teraz zrobić?

Twoje zęby wymagają leczenia? Standardowa procedura polega na usunięciu tkanek dotkniętych próchnicą i uzupełnieniu ubytku wypełnieniem. Teraz, gdy już zapoznałeś się z różnymi rodzajami wypełnień, wiesz, że w gabinecie stomatologicznym można uzupełnić ząb w sposób, który przywróci mu funkcjonalność i estetykę. Nie czekaj więc – umów się na wizytę w DentiCo. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.