Wizyta konsultacyjna

Jowita Żebrowska-Zakrzewska
Autor: Jowita Żebrowska-Zakrzewska
17.03.2023

Podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie nie przeprowadzamy żadnych zabiegów. Wizyta konsultacyjna służy innym celom. Po co ją przeprowadzamy? Nasz dzisiejszy wpis odpowie na to pytanie.

Jaki cel ma wizyta konsultacyjna?

Wizyta konsultacyjna to podstawa skutecznego leczenia w duchu stomatologii holistycznej. Jest to takie podejście do leczenia, które kładzie nacisk na wzajemne zależności, które występują w organizmie między poszczególnymi jego częściami, a także różnymi schorzeniami i dysfunkcjami.

Stomatologia holistyczna zdaje sobie sprawę, że w wielu przypadkach nie wystarczy przeprowadzenie leczenia miejscowego, aby zaradzić problemowi. Nieraz okazuje się, że ma ono jedynie doraźny charakter. Często lepszym rozwiązaniem jest leczenie kompleksowe, które ma na celu przywrócenie Pacjentowi pełni zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej. Rzecz jednak w tym, że leczenie kompleksowe to złożony proces i żeby skutecznie je przeprowadzić, trzeba je odpowiednio i szczegółowo zaplanować, co wymaga dokładnego rozpoznania problemów Pacjenta. Tym celom właśnie służy wizyta konsultacyjna. Lekarz w jej trakcie dokonuje diagnozy i na jej podstawie tworzy dla Pacjenta plan leczenia.

Jaki przebieg ma wizyta konsultacyjna?

Podczas wizyty konsultacyjnej przeprowadza się przegląd stomatologiczny. Lekarz szczegółowo sprawdza stan zdrowia całej jamy ustnej, co pozwala zdiagnozować problemy stomatologiczne Pacjenta. Kontrola ta obejmuje nie tylko zęby, ale także dziąsła, wargi, język, policzki, ślinianki, kości podtrzymujące zęby, mięśnie żuchwy i stawy skroniowo-żuchwowe. Stomatolog ocenia prawidłowość zgryzu, a także ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób dziąseł i kości oraz zmian nowotworowych. Sprawdza również, które miejsca wymagają zastosowania implantologicznych i protetycznych uzupełnień.

Ale konsultacja stomatologiczna nie ogranicza się do samego przeglądu. Przeprowadza się w jej trakcie również wywiad lekarski. To wymiana informacji między Pacjentem i lekarzem. Stomatolog zadaje pytania, dotyczące ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, co pozwala dobrać odpowiednie metody leczenia. Szczególnie istotne jest dopytanie o choroby przewlekłe, ponieważ część z nich stanowi przeciwwskazanie do niektórych zabiegów.

Poznanie ogólnego stanu zdrowia, a także potrzeb i oczekiwań Pacjenta pozwala na opracowanie dostosowanego do niego planu leczenia, który obejmuje wszystkie kroki potrzebne do przywrócenia Pacjentowi pełni zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej. Zawiera też kosztorys dotyczący zaplanowanych zabiegów. Plan leczenia zostaje przedstawiony Pacjentowi do akceptacji i dokładnie omówiony. To też odpowiedni moment dla Pacjenta na zadawanie pytań, jeżeli jakieś kwestie pozostają dla niego niejasne.

Sporządzenie szczegółowego planu całej terapii i udostępnienie go Pacjentowi ma duży wpływ na jego komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas leczenia. Leczenie staje się dzięki temu procesem przewidywalnym, a Pacjent w każdym jego momencie wie, na czym stoi i że nie musi obawiać się niespodzianek.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Co możesz teraz zrobić?

Leczenie kompleksowe to złożony proces, dlatego by było skuteczne, konieczne jest najpierw przygotowanie pod nie odpowiedniego gruntu. Temu celowi służy wizyta konsultacyjna. Aby dowiedzieć się więcej, przyjdź do DentiCo. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.