Ząb zatrzymany

Dorota Klonowicz
Autor: Dorota Klonowicz
29.08.2022

Co to jest ząb zatrzymany? W jakich okolicznościach dochodzi do takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z tym problemem? W naszym dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki ząb stały, który nie osiągnął płaszczyzny zgryzu czyli nie jest w stanie kontaktować się z zębem przeciwstawnym, choć zakończył się już okres jego fizjologicznego wyrzynania – pozostał w kości i nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła, chociaż jest prawidłowo wykształcony pod względem anatomicznym. Problem ten najczęściej dotyczy zębów trzonowych, przede wszystkim ósemek, oraz górnych kłów.

Ząb może być zatrzymany całkowicie lub częściowo. Zatrzymanie całkowite ma miejsce wtedy, gdy ząb jest zupełnie otoczony przez kość – żadna jego część nie jest widoczna nad powierzchnią dziąsła. Jego obecność daje się stwierdzić dopiero na podstawie zdjęcia RTG. Ząb zatrzymany częściowo to natomiast taki, którego korona w części wystaje ponad powierzchnię dziąsła.

Jak dochodzi do zatrzymania zęba?

Problem z zatrzymanymi zębami pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy w łuku zębowym jest za mało miejsca, przez co ząb nie ma możliwości prawidłowego wyrżnięcia. Ale jak to się dzieje, że w łuku zębowym brakuje miejsca dla zęba? W większości przypadków jest to wina zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeżeli ?mleczak? zbyt długo zajmuje miejsce w zębodole, stoi on na przeszkodzie, by mógł się wyrżnąć jego stały odpowiednik. W takiej sytuacji pozostałe zęby są ułożone zbyt ciasno, czego efektem jest właśnie zatrzymanie zęba. Dlatego w wieku dziecięcym tak ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa – pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości i im zaradzić.

Ale do zatrzymania zęba nie zawsze dochodzi z takich samych przyczyn. Winne mogą być niedobory witamin (szczególnie A i D), urazy szczęki, zmiany hormonalne, nieodpowiednie leczenie w przeszłości, a także dziedziczna tendencja do zatrzymania zęba.

Warto też zauważyć, że w przypadku zatrzymanych zębów mądrości często przyczyną ich problemów z wyrzynaniem jest zbyt małą ilość miejsca w szczęce bądź żuchwie, co często wiąże się z faktem, iż szczególnie u coraz młodszych pokoleń mamy problemy ze wzrostem kości. Fakt ten możemy wiązać z coraz bardziej miękką, ?papkowatą? dietą u dzieci oraz coraz większą niechęcią do spożywania przez nich twardych pokarmów, które stymulują kości do wzrostu. 

Dodatkowo zaniechania karmienia piersią ma również ogromne znaczenie w kształtowaniu się kości szczęki, co właśnie w późniejszym czasie przekłada się na odpowiednią ilość miejsca na górne zęby, ale także na odpowiednią budowę dróg oddechowych, co będzie miało związek z możliwością występowania bezdechu sennego oraz chrapaniem.

Jak rozpoznać ząb zatrzymany?

W wielu przypadkach rozpoznanie jest bardzo proste. Pacjent sam może wyczuć językiem, że brakuje mu zęba w miejscu łuku zębowego, w którym powinien się on znajdować. Każdy może też na własne oczy zobaczyć w takim przypadku lukę zębową. Diagnoza jest jednak trudniejsza w przypadku ósemek, ponieważ ?zęby mądrości? wyrzynają się najpóźniej (a u części osób w ogóle) i znajdują się na samym końcu łuku zębowego, więc ich brak nie budzi zwykle niepokoju. W ich przypadku dopiero badanie radiologiczne pozwala stwierdzić, że doszło do zatrzymania zęba.

Ząb zatrzymany – co zrobić?

Oczywiście z zębem zatrzymanym pomóc może jedynie stomatolog. Na początek wykonuje się dokładną diagnostykę, opartą o przegląd stomatologiczny i zdjęcie RTG. Jeżeli potwierdzi ona, że doszło do zatrzymania zęba, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby zaradzić problemowi.

Niestety najczęściej jedynym możliwym wyjściem jest chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba. W nowoczesnej stomatologii zęby usuwa się tylko w ostateczności, ale cóż – zatrzymanie zęba często jest właśnie sytuacją wymagającą takich ostatecznych metod.

Warto również wspomnieć, iż bardzo często przed ostatecznym podjęciem decyzji związanej z usunięciem zatrzymanego zęba rekomendowane jest wykonanie tomografii komputerowej w celu określenia precyzyjnego położenia zęba w kości oraz określenia przebiegu ekstrakcji. 

Co nie znaczy, że zawsze jest to konieczne. W części przypadków można zamiast tego przeprowadzić ściąganie zęba zatrzymanego przez leczenie ortodontyczne. Najczęściej rozwiązanie to wdraża się w przypadku zębów przednich. Zatrzymany ząb należy chirurgicznie odsłonić, a następnie przeprowadzić leczenie aparatem ortodontycznym, by przywrócić ząb do prawidłowego ułożenia. Proces ten może trwać do dwóch lat.

Co możesz teraz zrobić?

Czy ząb zatrzymany jest Twoim problemem? Przyjdź do DentiCo, a zobaczymy, co da się zrobić – dokonamy szczegółowej diagnozy i zaproponujemy optymalne rozwiązanie problemu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.