Zgorzel zęba ? objawy, przyczyny, leczenie

Tomasz Piekarz
Autor: Tomasz Piekarz
03.05.2023

Zgorzel zęba to stan zapalny miękkich tkanek zęba, w którym dochodzi do procesu gnilnego. Jest to efekt wzmożonej aktywności bakterii beztlenowych, zasiedlających martwe tkanki. Najczęstszą przyczyną są rozległe nieleczone ubytki próchnicowe. Problemu należy pozbyć się jak najszybciej, ponieważ może on doprowadzić do poważnych powikłań.

Czym jest zgorzel zęba?

Zgorzel zęba, to najprościej rzecz ujmując, martwica tkanek. Powstaje ona, gdy bakterie penetrują tkanki miękkie, co z kolei prowadzi do procesów gnilnych w miazdze zęba. Problem ten zwykle rozwija się stopniowo i na początku może nie dawać żadnych objawów. Kiedy jednak pojawią się pierwsze sygnały, należy działać jak najszybciej.

Objawy zgorzeli zęba

Na początku zgorzel zęba może dawać nieznaczne dolegliwości lub nie dawać o sobie znać w żaden widoczny sposób. Z czasem pojawiają się jednak takie jej symptomy, jak:

  • gorączka;
  • silny, pulsujący ból zęba (często nasilający się w nocy);
  • ból zęba nasilający się pod wpływem ciepła a łagodzony zimnem;
  • Uczucie wysadzenia zęba z zębodołu i ból przy nagryzaniu.

Przyczyny zgorzeli zębów

Główną przyczyną, która odpowiada za powstawanie zgorzeli miazgi zęba, jest bagatelizowana próchnica. Rozległe nieleczone ubytki próchnicowe stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii beztlenowych. Bakterie te po dostaniu się w głąb zęba do miazgi mogą stworzyć idealne warunki do powstania zgorzeli miazgi. Aby ograniczyć ryzyko powstania problemu, konieczne są również regularne wizyty u dentysty. Dobrze jest ograniczyć także palenie papierosów.

Jak wygląda leczenie zgorzeli zęba?

Podczas leczenia zgorzeli na początku oczyszcza się ząb i usuwa tkanki zniszczone procesem próchnicowym. Aby Pacjent nie odczuwał dotkliwego bólu, podaje mu się znieczulenie. Następnie konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, a więc usunięcie martwej i zakażonej bakteriami tkanki z kanałów i komory zęba. Aby problem nie powrócił, leczenie kończy się wypełnieniem kanału specjalnym materiałem. W sytuacji, gdy problem jest zbyt poważny, a ząb zbyt zniszczony, by dało się go odbudować, konieczna może być ekstrakcja zęba.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Co możesz teraz zrobić?

Zgorzel zęba jest bardzo poważnym problemem, który może doprowadzić do utraty zęba. Jeśli zauważasz u siebie symptomy świadczące o możliwości jej wystąpienia, nie ma na co czekać, trzeba jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 586 005 000 lub wypełniając formularz.